Článek
„Ambasádu neřídila americká vláda, ale osoby z ghanských a tureckých kruhů organizovaného zločinu a ghanský právník zabývající se imigračním a trestním právem,“ cituje agentura Reuters z pátečního prohlášení ministerstva zahraničí Spojených států.
Falešné velvyslanectví sídlilo ve dvoupatrovém domku s růžovou fasádou a střechou z vlnitého plechu. Před domem vlála americká vlajka. Víza pro vstup do USA tam pod portrétem prezidenta Baracka Obamy vydávali anglicky hovořící turečtí mafiáni, a to až do policejní razie, která proběhla letos v létě.
Someone was running a fake US embassy in Ghana's capital for the last 10 years https://t.co/w1SrNrgxQI
— ਸਰਬਜੀਤ ਸਿੰਘ (@nihang) 4. prosince 2016
Falešní úředníci pracovali tři dny v týdnu v ranních hodinách a nepřijímali lidi z ulice. Bylo nutné si domluvit schůzku předem. Klienty lákali prostřednictvím reklam na plakátech a billboardech. A to nejen v Ghaně, ale i v Togu a Pobřeží slonoviny.
Falešná byla i nizozemská ambasáda
Kromě víz byly u gangsterů k mání také další dokumenty, například rodné listy. Za každý doklad si účtovali šest tisíc dolarů, tedy přibližně 152 tisíc korun. Při vyšetřování navíc vyšlo najevo, že se v Accře nachází i falešné nizozemské velvyslanectví.
Při razii policisté zabavili také řadu pravých i padělaných víz Indie, Jihoafrické republiky či zemí schengenské zóny, jejíž součástí je podstatná část Evropské unie včetně Česka. Našla se také víza do zemí jako Švýcarsko, Norsko a Island, napsala ČTK.
Související téma:
V Accře je rovněž skutečné americké velvyslanectví. Nachází se ale v jiné části města, v luxusní rezidenční čtvrti a je ostře střežené. Jak je možné, že si tamní zaměstnanci nevšimli, že mají ve městě konkurenci, už agentura Reuters neuvádí.