Článek
Německé ministerstvo zahraničí ve svém pondělním prohlášení uvedlo, že návrh zákona zakazujícího UNRWA „ostře kritizuje“.
Londýn je podle britského premiéra Keira Starmera hlasováním Knesetu „vážně znepokojen“. „Hrozí, že tento zákon znemožní zásadní práci UNRWA pro Palestince, že ohrozí celou mezinárodní humanitární odpověď v Gaze i poskytování základních zdravotnických a vzdělávacích služeb na Západním břehu,“ prohlásil Starmer a dodal, že humanitární situace v Pásmu Gazy je „prostě nepřijatelná“.
Ve společném komuniké pondělní hlasování izraelského parlamentu odsoudily Irsko, Norsko, Slovinsko a Španělsko. „Práce agentury je zásadní a nenahraditelná pro miliony Palestinců a zvláště v aktuálním kontextu v Gaze,“ uvedly vlády těchto čtyř evropských zemí, které uznaly palestinský stát. Schválení izraelského zákona podle nich vytváří velmi vážný precedens pro práci OSN.
UNRWA nebude moci působit na izraelském území, schválil tamní parlament
Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že zavedení zákona zakazujícího působení UNRWA v Izraeli „by mohlo mít zničující důsledky pro palestinské uprchlíky na okupovaném palestinském území, což je nepřijatelné“. „UNRWA nemá alternativu,“ uvedl dále Guterres ve svém prohlášení.
„Implementace těchto zákonů by měla neblahý vliv na řešení izraelsko-palestinského konfliktu a pro mír a bezpečnost v regionu jako celku. Jak jsem řekl dříve, UNRWA je nepostradatelná,“ prohlásil šéf OSN. Dodal, že věc předloží k projednání na Valném shromáždění OSN.
Teroristické hnutí Hamás, které Pásmo Gazy dosud ovládalo a proti němuž Izrael vede válku, rozhodnutí izraelských zákonodárců označilo za součást „agrese a sionistické války proti palestinskému lidu“.
Izrael agenturu OSN kritizuje dlouhodobě, tvrdí například, že pro UNRWA pracovali či pracují členové teroristické organizace Hamás včetně lidí, kteří se podíleli na útoku proti Izraeli ze 7. října. Agentura některé zaměstnance propustila a posílila vnitřní mechanismus, aby zaručila svou neutralitu.