Článek
"Etiopské jednotky v Somálsku zůstanou několik týdnů, aby pomohly prozatímní vládě stabilizovat zemi," uvedl premiér Zenaei před poslanci etiopského parlamentu. Doufá, že je bude moci do dvou týdnů stáhnout. Podle něj je udržování vojáků na území východního souseda velmi nákladné.
Premiér somálské prozatímní vlády Ali Mohamed Gedi přitom sdělil, že přítomnost těžce vyzbrojených etiopských jednotek bude v zemi potřeba po několik měsíců. Chce, aby tam etiopští vojáci zůstali do té doby, než v ní budou rozmístěny mírové sbory.
Čekání na mírové sbory
Rada bezpečnosti OSN schválila nasazení mezinárodních jednotek v Somálsku na počátku prosince, ale Svaz islámských soudů, který tehdy kontroloval většinu jihu země včetně hlavního města Mogadiša, jejich příchod odmítl.
Gedi uvedl, že vyslání svých jednotek do Somálska už nabídly Nigérie a Uganda. Ta však podmiňuje svou účast stanovením přesných cílů mise. Ugandský ministr zahraničí Oryema Okelloa uvedl: "Jaký je náš cíl, jak dlouho tam zůstaneme a jak se budeme moci stáhnout? Všechny tyto otázky musí být zodpovězeny předtím, než se rozhodneme (do Somálska) jít."
Urychlené rozmístění mírových sborů, které "zamezí vzniku vakua a obnovení sil extrémistů a teroristů", podporuje i Etiopie. "Úkolem Etiopie není působit v Somálsku jako mírové síly," dodal Zenawi. Dlouhodobá přítomnost etiopské armády v zemi by mohla připravit prozatímní vládu o podporu obyvatel.
Zbraně nikdo neodevzdal
V Somálsku v úterý začala platit třídenní lhůta pro odevzdání všech zbraní. Nařízení premiéra Aliho Mohammeda Gediho v metropoli Mogadišu se zatím nesetkalo s žádnou odezvou. Do jednoho ze sběrných středisek v Mogadišu zatím nikdo nepřinesl žádné zbraně. Zemi hrozí chaos a další roky bojů, protože členové milicí Svazu islámských soudů se po pádu Mogadiša, které fundamentalisté vyklidili minulý čtvrtek, začala vracet ke svým klanům.
Novinky.cz s použitím Profimedia
Jeden z místních obyvatel prohlásil, že se zbraní nevzdá, dokud budou v Somálsku Etiopané. "Pokud nás donutí odevzdat naše zbraně, budeme bojovat," reagoval Muhdin Sharif na varování premiéra Gediho, že po neuposlechnutí příkazu začne vláda zbraně lidem odebírat sama a bude postupovat "energicky".
Konflikt v Somálsku
Somálsko je již patnáct let bez silné ústřední vlády. V zemi mezi sebou bojuje několik mocenských skupin. V roce 2006 většinu země ovládl militantní Svaz islámských soudů. Ten koncem roku vytlačila etiopská armáda.
- 27. 1 1991 - Svržen somálský prezident Mohammed Siad Barre, který vládl 22 let
- 24. 4. 1992 - Rada bezpečnosti OSN odsouhlasila operaci v Somálsku, kde hladomor ohrožoval dva milióny lidí
- 9. 12. 1992 - Zahájena mezinárodní operace Obnovená naděje schválená OSN. V Somálsku se vylodilo 33 000 vojáků, 28 000 jich bylo z USA
- 3.-4. 10 1993 - Při prudkých bojích v Mogadišu zahynulo 18 amerických vojáků
- 25. 3. 1994 - Američané se stáhli ze Somálska
- 2. 3 1995 - Ze Somálska byli evakuováni poslední vojáci OSN. Zem si rozdělili znesvářené skupiny.
- 2000 - vytvořena prozatímní vláda premiéra Aliho Khalify Galaida
- 28. 10. 2001 - prozatímní parlament odvolal vládu, neboť nedokázala zajistit pořádek
- 10. 10. 2004 - Parlament v keňském Nairobi zvolil prezidentem plukovníka Abdullaha Yusufa Ahmeda
- 26. 2. 2006 - První zasedání parlamentu na jihu Somálska ve městě Baidoa
- 5. 6. 2006 - Svaz islámských soudů ovládl metropoli Mogadišo
- 14. 6. 2006 - Svaz islámských soudů obsadil město Jowhar, prozatímní vláda se přesunula do města Baidoa
- 7. 12.2006 - RB OSN schválila rezoluci umožňující vyslání mezinárodních jednotek do Somálska; místní islamističtí vůdci to odmítli
- 19. 12. 2006 - Vypukly boje mezi příslušníky somálského Svazu islámských soudů a jednotkami prozatímní somálské vlády podporovanými etiopskou armádou
- 7. 1. 2007- Američané zabili při náletech v Somálsku teroristu z al-Kajdá, který naplánoval útoky na velvyslanectví v Keni a v Tanzanii
ČTK
Podle Gediho zadržely provládní síly při těchto bojích blíže neupřesněný počet Eritrejců, oromských povstalců z Etiopie a Arabů. "To je jasný důkaz účasti zahraničních bojovníků," dodal Gedi. Zatímco somálským povstalcům vláda nabídla amnestii, pokud dobrovolně složí zbraně, cizinci budou postaveni před soud.