Článek
„Je nezbytné, aby Palestinci v tomto procesu konali jednotně; nejpádnější odpověď Izraeli a cesta k vítězství vedou přes jednotu a soudržnost,“ prohlásil Erdogan podle tiskové zprávy prezidentské kanceláře.
Hamás v posledních volbách, které se v Pásmu Gazy konaly v roce 2006, těsně porazil hnutí Fatah předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, který vládne s omezenými pravomocemi na druhém palestinském území, okupovaném Západním břehu Jordánu. Po více než rok trvajících ozbrojených střetech Hamás v roce 2007 násilně převzal nad Pásmem Gazy moc.
S ohledem na aktuální napětí mezi Izraelem a Íránem Erdogan zdůraznil, že „to, co se stalo, nesmí Izraeli umožnit získat půdu pod nohama a že je důležité jednat tak, aby se pozornost nadále soustředila na Pásmo Gazy“, uvádí se dále ve zprávě prezidentské kanceláře.
Turecku nepovolili shazovat do Gazy humanitární pomoc, to na oplátku omezuje vývoz do Izraele
Na letecké základně poblíž města Isfahán ve středním Íránu se v noci na pátek ozvaly exploze, které podle íránských médií způsobila aktivovaná protivzdušná obrana. Zahraniční média s odvoláním na své blízkovýchodní zdroje uvedla, že šlo o důsledek první izraelské reakce na masivní íránský útok na Izrael z minulého víkendu.
Turecký prezident šéfa Hamásu také ujistil, že jeho země bude pokračovat v humanitární pomoci Palestincům tak, aby co možná nejvíce zmírnila utrpení obyvatel Pásma Gazy. Turecko je podle tamních úřadů druhým největším dárcem humanitární pomoci do Pásma Gazy. Od října dodalo na toto izolované území 45 000 tun pomoci, hlavně potravin a léků.
Erdogan také připomněl, že Turecko zavedlo proti Izraeli „řadu sankcí, včetně obchodních omezení“, naposledy 9. dubna.
Válka v Gaze začala loni 7. října krvavým útokem Hamásu na Izrael, při němž palestinští ozbrojenci pozabíjeli téměř 1200 lidí a asi 250 dalších unesli do Pásma Gazy. Na 130 z nich stále zadržují, několik desítek z rukojmích zřejmě už v zajetí zemřelo. Podle úřadů ovládaných Hamásem si izraelská ofenziva od října na tomto území s asi 2,3 milionu obyvatel vyžádala životy více než 34 tisíc Palestinců. Tento údaj nelze nezávisle ověřit a zahrnuje i zabité bojovníky Hamásu, většinu obětí však tvoří civilisté.