Článek
Podle Pchjongjangu se „horečkou“, jak označuje covid-19, nakazilo 1 213 550 osob a zemřelo jich padesát.
Skutečná čísla však zřejmě budou jiná. Korea u nemoci, jejíž výskyt v zemi přiznává od minulého týdne, denně hlásí statisícové přírůstky nakažených. Nedělní údaj hovoří o 296 180 nových případech.
Celonárodní uzávěra, která měla zastavit šíření nemoci, zatím nepomáhá.
KLDR hlásí 174 tisíc nově nakažených a 21 mrtvých. Kim mluví o velké katastrofě
Kim tvrdě kritizoval zdravotnické představitele kvůli jejich reakci na epidemii. Stěžoval si zejména, že nenechali lékárny otevřené 24 hodin denně. Armádě nařídil, aby „okamžitě stabilizovala dodávky léků v Pchjongjangu“, kde byla minulý týden detekována nákaza variantou omikron. Bylo to současně poprvé, kdy země přiznala, že se v ní šíří koronavirus.
Distribuce léků podle Kima selhala, protože „představitelé kabinetu a veřejného zdravotnictví si nevyhrnuli rukávy a nerozpoznali správně aktuální krizi“. Podle něj měli „nezodpovědný přístup k práci“.
Kim s rouškou na ústech navštívil i lékárnu, aby se sám přesvědčil o situaci.
„Když navštívil lékárnu, Kim Čong-un na vlastní oči viděl nedostatek léků v Severní Koreji,” řekl agentuře AFP výzkumník ze Sedžongova institutu Čchong Song-jang. „Možná doufal, ale situace může být mnohem vážnější než předpokládal,“ dodal.
Šlo to i bez lockdownu? Čísla ze Švédska hovoří jasně
Profesor Jang Mu-čina ze soulské univerzity pro severokorejská studia zmínil v této souvislosti „nedostatečnost karanténního systému“ v KLDR.
Kim dříve tvrdil, že se KLDR bude učit strategii boje s covidem od Číny. Ta zavádí tvrdé uzávěry. Ty ovšem nejsou dostačující proti vysoce nakažlivé variantě omikron.
Koncem léta na třetí či čtvrtou dávku proti covidu
Čína ovšem nestaví jen na tvrdých lockdownech, ale i na očkování. Pchjongjang odmítal nabídky vakcín od Světové zdravotnické organizace i od Číny. KLDR vyvíjela vlastní. Nyní jí vakcíny opět nabídl Peking i Soul.