Článek
Čínský list Global Times napsal, že v čínsko-českých vztazích začala ekonomika porážet ideologii. Global Times dodává, že po drastických změnách ve východní Evropě po pádu Sovětského svazu byla Česká republika prominentním kritikem Číny zaujímajícím „nepřátelský postoj” kvůli otázkám kolem dalajlamy a lidských práv.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Nynější bilaterální vztahy jsou podle listu naprosto odlišné a Česko se, stejně jako například Polsko, rozhodlo ve vztazích s Čínou překonat ideologické rozpory a nastoupit přátelštější cestu.
Takže Čechy, a ne Polsko
Této skutečnosti si všímá například také polský deník Gazeta Prawna, který o návštěvě čínského prezidenta v ČR informuje pod titulkem: „Takže Čechy, a ne Polsko budou čínskou branou do Evropy?"
V této souvislosti zmiňuje nabídku českého prezidenta, aby ČR sloužila Číně jako její „útočiště" v Evropě a základna pro investice nejen v tuzemsku, ale také v zemích EU a dalších státech starého kontinentu.
Návštěvu komentuje také slovenský tisk, který se nejčastěji pozastavuje nad skutečností, že Česko kvůli ekonomice přehlíží lidská práva.
„Přestože čínská média líčí kontroverzní návštěvu čínského prezidenta jako výjimečný impulz pro vzájemné vztahy, který může Česku přinést miliardy, ekonomický přínos je podle některých ekonomů a politologů zanedbatelný – a důležitější je rozšiřování vlivu,” napsal například zpravodajský server sme.sk.