Článek
Zatímco v Káhiře se obětí střetů protestujících s bezpečnostními složkami stal policista, v Suezu zemřeli dva demonstranti. V Káhiře zůstaly tisíce lidí na hlavním náměstí Tahrír do noci, než na ně asi hodinu po půlnoci policie nasadila vodní dělo a slzný plyn a rozehnala je do přilehlých ulic.
Podle BBC policii rozsah a intenzita protestů překvapily a v Káhiře byl protestujícím umožněn průchod až před budovu parlamentu. „Atmosféra je velmi napjatá. Lidé chtějí lepší budoucnost a vypadají, že jsou za to připraveni položit život,“ popsal jeden z obyvatel Káhiry.
Demonstrace byla svolána na internetu, kvůli čemuž úřady zablokovaly mimo jiné i populární stránky Twitter. Lidé skandovali hesla jako: „Revoluce“ či „Mubárak je zbabělec“. Protestující před budovou nejvyššího soudu s odkazem na nedávné svržení vlády v Tunisku drželi transparenty s nápisem: „Tunisko je řešení“. [celá zpráva]
Organizátoři tvrdí, že demonstrace jsou „začátkem konce“ vlády. Poukazují na mučení politických oponentů, chudobu, korupci a vysokou nezaměstnanost.
Protivládní protesty nejsou v Egyptě běžné. Zemi vládne od roku 1981 Husní Mubárak, který opozici netoleruje. Pozorovatelé se domnívají, že stárnoucí a nemocný prezident připravuje křeslo pro svého syna Gamala. „Gamale, řekni svému otci, že tě Egypťané nesnášejí,“ křičeli v úterý protestující.