Článek
Referendum provázelo napětí mezi těmi, kdo považují ústavní změny za dostatečné, a skeptiky, podle nichž by měla být vypracována zcela nová ústava.
Kampaň proti přijetí pouhých změn vedli liberálně smýšlející lidé, mezi nimi dva pravděpodobní prezidentští kandidáti – Muhammad Baradej, bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a nositel Nobelovy ceny za mír, a generální tajemník Ligy arabských států Amr Músá.
Baradej se stal před volební místností terčem útoku asi 50 agresivních mladíků káhirské chudinské čtvrti Mokattam. Dostal kamenem a byl polit vodou, vyvázl ale bez zranění, načež rychle ujel, aniž by stačil odhlasovat. Později prohlásil, že je nezodpovědné pořádat referendum k ústavě, když v zemi není zajištěna bezpečnost.
Referendum bylo prvním demokratickým hlasováním po téměř 30 letech autoritářského režimu Mubaraka. Na rozdíl od dosavadní praxe mohly na hlasování i sčítání hlasů dohlížet tisíce soudců a nezávislých pozorovatelů. Zájem Egypťanů byl značný, před hlasovacími místnostmi se tvořily dlouhé fronty. Aby se vyloučila možnost dvojího hlasování, označovaly volební komise jeden z prstů hlasujících nesmyvatelným inkoustem.