Článek
Po útocích byl také uzavřený hraniční přechod v Rafáhu na pomezí s pásmem Gazy, uvedla egyptská státní televize. Výjimečný stav v části Sinajského poloostrova začal platit v sobotu ve tři hodiny ráno místního času. Potrvá tři měsíce.
Od sedmi večer do sedmi ráno zároveň v oblastech s výjimečným stavem platí zákaz vycházení.
Páteční útok na egyptské vojáky byl nejtragičtější od doby, kdy armáda loni sesadila prezidenta Muhammada Mursího, upozornila televize Al-Džazíra.
K útokům nedaleko hranic s pásmem Gazy a Izraelem se zatím nikdo nepřihlásil. Podle egyptské armády nejprve sebevražedný atentátník odpálil auto s výbušninami u kontrolního stanoviště. To pak napadli útočníci se střelnými zbraněmi a granátomety.
Zemřelo 28 vojáků a dalších 28 bylo zraněno. Tři další příslušníci armády zahynuli při jiném útoku.
Útoky se stupňují
Radikální organizace, které působí na Sinajském poloostrově, z nichž nejdůležitější je Ansar Bajt al-Makdis, mají za poslední rok na svědomí smrt více než 200 lidí, převážně z řad egyptských vojáků a policistů. Nedávno dokonce místní islamisté sťali několik lidí jako údajné izraelské zvědy.
Islamisté, jejichž cílem je svržení vlády prezidenta Abdal Fattáha Sísího, znásobili útoky na Sinaji po loňském svržení prezidenta Muhammada Mursího, zvoleného o rok předtím za islamistické Muslimské bratrstvo. Armáda po Mursího svržení tuto organizaci zařadila mezi teroristické skupiny.