Článek
Amal Clooneyová zastupuje šéfa káhirské redakce Al-Džazíry Mohameda Fadela Fahmyho. Ten byl před rokem spolu s dalšími dvěma novináři pracujícími pro katarskou televizi odsouzen k sedmi až deseti letům vězení.
Trest dostali za údajnou propagaci teď už zakázané islamistické strany Muslimské bratrstvo a také za šíření nepravdivých zpráv o Egyptě.
Clooneyová je spoluautorkou zprávy o nezávislosti egyptského soudnictví. Dokument poukazuje na fungování tamní justice a odhaluje stejná pochybení, která vedla k uvěznění tří novinářů Al-Džazíry. Za urážku soudu hrozí v Egyptě vězení a úřady Clooneyovou varovaly, že pokud by do Egypta přijela, může být zatčena.
„Když jsem chtěla vydat zprávu, nejprve nám nedovolili udělat to v Káhiře,“ popsala. „Zeptali se: ´Kritizuje ta zpráva armádu, soudní moc nebo vládu?´ Odpověděli jsme: ´Ano.´ Oni pak řekli: ´Dobrá tedy, pak riskujete zatčení,´“ dodala.
Doporučeními se neřídili
Dokument vypracovaný pro Mezinárodní advokátní komoru, na kterém se Clooneyová podílela, popisuje možnosti egyptské vlády, kterými může zasahovat do činnosti soudců a státních žalobců. Zpráva také doporučuje, aby vláda přestala vybírat konkrétní soudce pro politicky citlivé procesy.
Clooneyová se při přípravě dokumentu vydala do Egypta v červnu 2013. Zveřejněný byl loni v únoru.
„Těmi doporučeními se neřídili a výsledky jsme viděli v tomto konkrétním případu (novinářů Al-Džazíry), kdy byla vybrána porota vedená soudcem, který je známý tím, jak tvrdé tresty vynáší,“ řekla Clooneyová listu The Guardian.
Soud s trojicí novinářů Al-Džazíry byl kritizovaný kvůli nerespektování svobody slova. Ve čtvrtek egyptský odvolací soud nařídil nový proces kvůli údajným procedurálním chybám. Lidskoprávní organizace navíc poukazují na to, že od předloňského července, kdy tehdejší velitel armády Abdal Fattáh Sísí svrhl prezidenta Mursího, výrazně přitvrdily represe proti žurnalistům.