Článek
Podchycení epidemie komplikuje fakt, že v oblasti zuří ozbrojený konflikt. „Po tamní návštěvě mám ještě větší obavy. Epidemie je nebezpečnější proto, že ve východním Kongu, v (provincii) Severní Kivu hrozí bezpečnostní riziko,“ cituje stanice CNN generálního ředitele Světové zdravotnické organizace Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse.
Kvůli probíhajícím bojům na východě Konga opustily své domovy tisíce lidí. A právě početné skupiny migrujících obyvatel představují rizikový faktor. Vysoce nakažlivá a zpočátku složitě identifikovatelná nákaza se tak může dostat například do utečeneckého tábora či velkého města.
Zdravotníci se k ohnisku nemohou dostat
Již druhá letošní epidemie v Kongu propukla na začátku srpna. Ohnisko nákazy se nachází v místech, kam není kvůli náročnému terénu, špatné infrastruktuře a probíhajícím bojům možný přístup.
„Prostředí přispívá k volnému šíření eboly, protože v té oblasti jsou nepřístupná místa zvané červené zóny, kde působí ozbrojené skupiny,“ konstatoval Ghebreyesuse.
Strach z šíření eboly za hranice
V Severním Kivu se už dvacet let bojuje. Do bojů je zapojeno sto různých vzbouřeneckých a kmenových milicí. Před násilím utekl z osmimiliónového Severního Kivu do sousedních provincií milión lidí. Skončili v Tanzanii, Ugandě a Burundi. Peter Salarna ze Světové zdravotnické organizace varoval, že mezi uprchlíky by se mohli objevit nakažení, protože lidé z oblasti, kterou označil za „válečnou zónu“, před boji stále utíkají.
Ebola patří mezi krvácivé horečky. Poprvé byla zaznamenána na severu Konga v roce 1976. Virus způsobuje zvýšenou teplotu, zvracení, průjem a svalové bolesti, vnitřní a vnější krvácení a někdy i rozklad tkání. Úmrtnost se pohybuje podle kmene mezi 30 až 90 procenty. Lék na ebolu neexistuje, ale slibné jsou výsledky testů vakcíny.