Článek
„Budeme diskutovat o rozšíření BRICSu a způsobech, jak ho provést. Třináct zemí o připojení požádalo oficiálně a šest neformálně. Dostáváme přihlášky každý den,“ prohlásil podle indického serveru TBS News v pondělí vyslanec Jižní Afriky při BRICS Anil Sooklal.
BRICS je hospodářské sdružení čtyř z deseti nejlidnatějších zemí světa a čtyř z patnácti největších ekonomik světa. Nejedná se tedy o nikterak okrajovou záležitost. Hrubý domácí produkt všech stávajících zemí BRICS dohromady činil v roce 2021 zhruba 23,5 bilionu dolarů, což je jen o málo víc, než mají samotné Spojené státy (23 bilionů USD). HDP Evropské unie v roce 2021 dosáhl 15,25 bilionu dolarů.
Rusko má stále silné ekonomické spojence, ukázal summit BRICS
Otázku možného rozšíření BRICS minulý rok nadhodila Čína, která se snaží vytvořit alternativu a konkurenci G7 a dále tak nahlodávat dosavadní dominanci Spojených států. Někteří další stávající členové ale podle TBS News vyjádřili obavu, že by mohlo přijetí nových zemí oslabit jejich pozici v uskupení.
Zájem má i Turecko či Argentina
Které konkrétní země do BRICS chtějí, není jasné. Podle Japan Times je zájemců 19 a měly by mezi nimi být Turecko, Írán, Egypt, Mexiko, Indonésie nebo Nigérie. TBS News píše o dvacítce zemí a zmiňuje ještě Saúdskou Arábii. Agentura Bloomberg v dubnu psala o zájmu Argentiny a Alžírska a dalších dvou významných afrických zemích.
Od vzniku v roce 2006 se BRICS rozšiřoval pouze jednou. V roce 2010 se ke spolku přidala Jihoafrická republika. Žádný oficiální postup pro rozšíření stanoven není. Jasné je jen to, že bude nutný souhlas všech dosavadních členů. O dalším by mělo být jasno po nadcházejícím summitu, který se uskuteční 2. a 3. června v Johannesburgu.