Článek
„Společné úsilí Ruska a Číny hraje důležitou stabilizační roli v globálních záležitostech,“ řekl Putin. Šéf Kremlu nastínil čínskému prezidentovi nové plány rozvoje rusko-čínského partnerství a strategické spolupráce.
Čínský prezident naopak chválil obchod mezi oběma zeměmi, který loni vzrostl o 1,9 procenta oproti předešlému roku na 244,81 miliardy dolarů (téměř šest bilionů korun), uvedla agentura TASS s odkazem na čínské údaje.
Putinův poradce Jurij Ušakov uvedl, že se postoje obou státníků shodují ve většině zahraničněpolitických otázek. „Moskva a Peking na mezinárodní scéně jednaly a jednají ve shodě. Postoje k drtivé většině zahraničněpolitických otázek jsou blízké nebo se zcela shodují,“ řekl Ušakov.
Zařiďte mi telefonát s Putinem, nařídil před inaugurací Trump. Obama měl čas až po 40 dnech
Putin v této souvislosti uvedl, že Rusko podporuje Čínu v otázce Tchaj-wanu a dodržuje „princip jedné Číny“. „Rád bych zdůraznil, že v otázce Tchaj-wanu byl potvrzen náš nezměněný postoj k podpoře principu jedné Číny,“ uvedl poradce. Čínský prezident pozval v září Putina do Pekingu na oslavy 80. výročí vítězství nad Japonskem a konce druhé světové války.
Během hodinu a 35 minut dlouhého rozhovoru přišla řeč i na jednání o rusko-ukrajinském konfliktu. Pokud přijdou z Washingtonu vhodné signály, Moskva je na ně připravena reagovat. „Jsme připraveni a otevřeni dialogu s novou administrativou USA o ukrajinském konfliktu. Pokud relevantní signály přijdou z Washingtonu, pak je zachytíme a budeme připraveni vést příslušná jednání,“ řekl Ušakov podle agentury TASS.
Rusko provedlo téměř před třemi lety invazi na Ukrajinu. Čína se nepřipojila k sankcím vůči Rusku a podle západních diplomatů dodává také technologie, které je možné využít k vojenským účelům. V důsledku západních sankcí na Rusko se Čína také stala hlavním odběratelem ruské ropy a plynu.