Článek
Dům stavbě nové silnice dlouho odolával. Jeho majitel, 67letý Luo Pao-ken a jeho 65letá žena odmítali souhlasit s demolicí, protože jim stát údajně nabídl nedostatečné odškodné. Luo tvrdil, že 260 000 jüanů (822 000 korun) je méně, než kolik za dům utratil, a že nestačí ani na stavbu nového.

Osamělý dům uprostřed dálnice se stal symbolem revolty proti zlovůli úřadů.
Starosta vesnice ale v sobotu agentuře AP řekl, že majitelé domu nakonec přistoupili na odškodné v původní výši. Ti to sami zatím nepotvrdili, a tak není jasné, co je nakonec přinutilo nabídku přijmout. Jejich dům v sobotu rozebraly buldozery.

Manželé žijí v domě, který stojí uprostřed dálnice

Luo Pao-ken na terase svého domu před jeho zbouráním.
Úřady se snažily dálnici rychle zprovoznit, protože je hlavní spojnicí k velkému železničnímu nádraží ve městě Wen-ling, které funguje už tři roky.

Luo Pao-ken před svým domem uprostřed rozestavěné dálnice.
Podobných kuriózních případů, kdy se majitelé nemovitostí berou za svá práva, už bylo v Číně zaznamenáno víc. Jedním z nejznámějších je případ domu, který byl zachován uprostřed nově vystavěného nákupního centra.

Těžké stroje přes protesty majitelů dům zbouraly.
Odborníci tvrdí, že jádrem problému je příliš nízká úroveň kompenzací za zkonfiskované pozemky. Vzhledem k častým potížím s vyvlastňováním půdy, především pak ve venkovských oblastech, proto vyzývají k revizi příslušných zákonů.