Článek
Zatýkací tým bude pravděpodobně o způsobu, jak získat přístup k Junovi, vyjednávat, řekl Chun In-bum, penzionovaný velitel jihokorejských speciálních sil. „Je to velmi obtížná situace. Prezidentská ochranná služba má jasný mandát – chránit prezidenta,“ řekl Chun In-bum a dodal: „Jen doufám, že nedojde k žádnému násilí.“
Napětí před prezidentskou rezidencí je šokující, uvedl Sydney Seiler, hlavní poradce Centra pro strategická a mezinárodní studia, „stále existuje mnoho důvodů k optimismu, že se to vyřeší samo bez použití síly“. „Ale prezident Jun se nevzdá snadno,“ dodal.
Úřad pro vyšetřování korupce v řadách vedoucích představitelů (CIO ), který vede vyšetřování ve spolupráci s policií a vojenskými úřady, vyslal své lidi do prezidentské rezidence v Soulu na základě zatykače vydaného v úterý. Nejprve k sídlu prezidenta dorazily dvě desítky osob, zakrátko se počet zvýšil na 80 osob, uvedla BBC. Soulský soud vyhověl úřadu vydáním zatýkacího příkazu poté, co se Jun třikrát nedostavil k výslechu.
„Zatýkací tým“ ovšem narazil na lidskou zeď v podobě asi 200 vojáků a příslušníků prezidentské ochranky. „Cestu k prezidentské rezidenci zablokovalo přes 10 autobusů a osobních automobilů a asi 200 příslušníků ochranky a vojáků postavilo lidskou zeď, která znemožnila vstup do budovy,“ uvedl CIO.
Jihokorejský soud vydal zatykač na prezidenta Juna
Po zhruba hodině patové situace nakonec policie snahu vzdala. Vyšetřovatelé uvedli, že o dalších krocích rozhodnou po přezkoumání situace. Prezidentovi právníci zatykač označují za nezákonný a tvrdí, že CIO nemá pravomoc o něj žádat. Zatykač na úřadujícího prezidenta je bezprecedentní a prohlubuje politickou krizi, která zachvátila čtvrtou největší asijskou ekonomiku a klíčového spojence USA.
Jun šokoval svou zemi i svět, když vloni 3. prosince v zemi nečekaně vyhlásil stanné právo, což odůvodnil snahou „vymýtit síly, které napomáhají KLDR, a bránit demokratický ústavní pořádek“. Po několika hodinách se však proti prezidentově rozhodnutí postavil parlament a vyhlášení stanného práva nakonec bylo odvoláno.
Parlament v polovině prosince prezidenta dočasně zbavil pravomocí, pro jeho případné odvolání z funkce je však nutný verdikt ústavního soudu, který takzvaný impeachment v současné době nezávisle na vyšetřování CIO zkoumá.