Hlavní obsah

Drama v Jižní Koreji: Zatčení prezidenta zabránila jeho ochranka

3:06
3:06

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Jihokorejští vyšetřovatelé a policisté se v pátek pokusili v sídle prezidenta Jun Sok-jola o jeho zatčení kvůli tomu, že se v prosinci pokusil zavést stanné právo. Protože se opakovaně nedostavil k výslechu, byl na něj vydán zatykač. Záměr policie překazila prezidentská ochranná služba, která má za úkol prezidenta chránit, uvedla BBC. Není jasné, jak se bude situace vyvíjet nadále.

Jihokorejské policejní jednotky vstoupily do areálu prezidentské rezidence, aby zatkly obviněného prezidenta JunaVideo: Reuters

Článek

Zatýkací tým bude pravděpodobně o způsobu, jak získat přístup k Junovi, vyjednávat, řekl Chun In-bum, penzionovaný velitel jihokorejských speciálních sil. „Je to velmi obtížná situace. Prezidentská ochranná služba má jasný mandát – chránit prezidenta,“ řekl Chun In-bum a dodal: „Jen doufám, že nedojde k žádnému násilí.“

Napětí před prezidentskou rezidencí je šokující, uvedl Sydney Seiler, hlavní poradce Centra pro strategická a mezinárodní studia, „stále existuje mnoho důvodů k optimismu, že se to vyřeší samo bez použití síly“. „Ale prezident Jun se nevzdá snadno,“ dodal.

Foto: Korean Presidential Office, Reuters

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Úřad pro vyšetřování korupce v řadách vedoucích představitelů (CIO ), který vede vyšetřování ve spolupráci s policií a vojenskými úřady, vyslal své lidi do prezidentské rezidence v Soulu na základě zatykače vydaného v úterý. Nejprve k sídlu prezidenta dorazily dvě desítky osob, zakrátko se počet zvýšil na 80 osob, uvedla BBC. Soulský soud vyhověl úřadu vydáním zatýkacího příkazu poté, co se Jun třikrát nedostavil k výslechu.

Foto: Kim Hong-ji, Reuters

Policie opouští okolí prezidentského paláce poté, co se jí nepodařilo zatknout prezidenta.

Foto: Kim Hong-ji, Reuters

Demonstranti drží cedule s nápisem: „Okamžitě zatkněte Jun Sok-Jola“ během shromáždění proti obviněnému jihokorejskému prezidentovi Jun Sok-Jolovi poblíž jeho oficiální rezidence v Soulu, 3. ledna 2025.

„Zatýkací tým“ ovšem narazil na lidskou zeď v podobě asi 200 vojáků a příslušníků prezidentské ochranky. „Cestu k prezidentské rezidenci zablokovalo přes 10 autobusů a osobních automobilů a asi 200 příslušníků ochranky a vojáků postavilo lidskou zeď, která znemožnila vstup do budovy,“ uvedl CIO.

Jihokorejský soud vydal zatykač na prezidenta Juna

Svět

Po zhruba hodině patové situace nakonec policie snahu vzdala. Vyšetřovatelé uvedli, že o dalších krocích rozhodnou po přezkoumání situace. Prezidentovi právníci zatykač označují za nezákonný a tvrdí, že CIO nemá pravomoc o něj žádat. Zatykač na úřadujícího prezidenta je bezprecedentní a prohlubuje politickou krizi, která zachvátila čtvrtou největší asijskou ekonomiku a klíčového spojence USA.

Foto: Lee Jin-man, ČTK/AP

Vyšetřovatelé z Úřadu pro vyšetřování korupce v řadách vysokých představitelů opouštějí bránu prezidentovi rezidence, 3. ledna 2025

Jun šokoval svou zemi i svět, když vloni 3. prosince v zemi nečekaně vyhlásil stanné právo, což odůvodnil snahou „vymýtit síly, které napomáhají KLDR, a bránit demokratický ústavní pořádek“. Po několika hodinách se však proti prezidentově rozhodnutí postavil parlament a vyhlášení stanného práva nakonec bylo odvoláno.

Parlament v polovině prosince prezidenta dočasně zbavil pravomocí, pro jeho případné odvolání z funkce je však nutný verdikt ústavního soudu, který takzvaný impeachment v současné době nezávisle na vyšetřování CIO zkoumá.

Foto: Lee Jin-man, ČTK/AP

Podporovatelé prezidenta Jun Sok-jola poblíž jeho rezidence

Jihokorejský prezident chce bojovat „až do konce“. Před zatčením jej už několik dní brání ochranka

Svět

Výběr článků

Načítám