Článek
Když se poslanci parlamentu ve čtvrtek shromáždili k předběžnému hlasování o návrhu zákona, poslankyně a poslanci strany Te Pati Maori vstali a začali tančit haku. Jednání parlamentu pak byl nakrátko pozastaveno, protože k divokému tanci se přidali i lidé na galerii a křik přehlušil ostatní v sále.
Spor se vede o interpretaci takzvané smlouvy z Waitangi z roku 1840, kterou uzavřela britská koruna a více než 500 maorských náčelníků. Výklad jednotlivých bodů dokumentu je dodnes základem pro rozhodování novozélandských úřadů.
1/7 I've noticed a lot of Pakeha on twitter saying, with the best intentions, that they are here in Aotearoa because of the Treaty of Waitangi. I understand what they are trying to say, but I'm pretty sure that, like me, they're here because the Treaty was broken. pic.twitter.com/A4nuonyrGX
— Scott Hamilton RTM (@SikotiHamiltonR) February 5, 2024
Novozélandští Maorové korunovali 27letou královnu
Rozhodnutí soudů a samostatného maorského tribunálu na tomto základě v průběhu desetiletí postupně rozšířila maorská práva a výsady. Někteří kritici nicméně tvrdí, že tato rozhodnutí diskriminovala nedomorodé občany Nového Zélandu.
Hundreds of #Maōri people on Monday set out on a 9-days march to #NewZealand's capital of #Wellington in protest over #legislation that would reinterpret “Treaty of Waitangi” which is at the heart of race relations in #NewZealand 🇳🇿.
— Oliver T. Mhuriro (@Oliver_Mhuriro) November 13, 2024
pic.twitter.com/V3WgUMr1Qy
O změnu v návrhu zákona usiluje malá strana ACT New Zealand, která je členem vládní koalice. Hlavní strany koalice, National Party a New Zealand First, však v rámci dohody návrh podpoří jen v prvním čtení, takže nakonec téměř jistě neprojde.
Sám premiér Christopher Luxon řekl, že návrh je „rozdělující“. Odpůrci totiž zákon vidí jako snahu o podkopání práv domorodého obyvatelstva, které tvoří okolo 20 procent země s populací čítající zhruba 5,3 milionu lidí. Návrh už vyvolal i protesty v ulicích.