Hlavní obsah

Do žáků u čínské základní školy najelo auto

V úterý ráno u Jonganské základní školy v čínském Čchang-te najelo auto do davu dětí a chodců. Státní média ohlásila několik zranění. Pokud se prokáže úmysl, byl by to v Číně už třetí podobný masový útok za poslední týden.

Foto: Reuters

Oběť řidiče, který v Čchang-te najel do davu školáků.

Článek

Podle státních médií k incidentu u školy v provincii Chu-nan došlo, když žáci přicházeli na výuku. Dál hovoří o několika zraněných, ale přesnější informace o obětech neposkytují. Neuvádějí ani, jestli šlo o útok, nebo o nehodu, informovala agentura Reuters. Podle čínské státní televize nebyl řidič rodičem žádného ze žáků školy.

Na sociálních sítích se objevila série videoklipů z místa činu. Na jednom z nich je vidět muž, pravděpodobně řidič, obklopený davem, který ho bije holemi. Agentura Reuters ověřila, že místo pořízení videa odpovídá lokaci základní školy pro děti od šesti do dvanácti let, kde podle čínských médií k incidentu došlo.

Úterní incident u základní školy se odehrál jen pár dní poté, co auto najelo do davu běžců ve sportovním středisku v Ču-chaji na jihu Číny. Řidič při útoku zabil 35 lidí a zranil dalších 43. Celosvětově jde o jeden z nejhorších veřejných útoků v nedávné paměti. Podle policie řidiče k útoku motivoval vztek z finančního urovnání jeho rozvodového řízení.

Masakr před sportovním centrem. Záběry ukazují útok autem, který vyvolal v Číně šok

Svět

O několik dní později na odborném učilišti ve Wu-si na východě země zaútočil s nožem bývalý student a zabil osm lidí. Policie o obou případech zveřejnila jen velmi málo informací, ale zdá se, že i v případě útoku ve Wu-si si pachatel vyléval vztek z finančních problémů.

Nedostatek zveřejněných informací o těchto útocích rozpoutal na čínských sociálních médiích bouřlivou diskuzi o nárůstu ekonomických a společenských tlaků v zemi a dostupnosti psychologické pomoci, aby se s těmito tlaky lidé mohli vyrovnat. Čínští cenzoři proti této diskuzi rychle zakročili.

Podle profesora Univerzity Fu-tan Qua Weigua mají pachatelé nedávných případů „neselektivní pomsty na společnosti“ společné charakteristiky. Jde o chudé lidi, často s psychickými problémy, kteří věří, že se s nimi zacházelo nespravedlivě, a přijde jim, že nemají žádnou jinou cestu, jak budou vyslyšeni.

„Je důležité vybudovat sociální bezpečnostní síť a mechanismus psychologického poradenství, ale nejefektivnějším způsobem, jak zmenšit počet podobných případů, je otevření veřejných kanálů, které by monitorovaly a odhalovaly užívání moci,“ napsal v krátké eseji zveřejněné na sociální síti Weibo, kterou cenzoři v neděli večer smazali.

Ozbrojený student v Číně zabil osm lidí, dalších 17 zranil

Zahraniční

Výběr článků

Načítám