Článek
Vláda v Pekingu příjezd desetičlenného týmu schválila po měsících diplomatických sporů, které generálního tajemníka WHO donutily k neobvyklému chování, jakým je stěžování si na veřejnosti, připomíná agentura AP.
Ve skupině jsou odborníci ze Spojených států, Austrálie, Německa, Japonska, Británie, Ruska, Nizozemska, Kataru a Vietnamu. Mluvčí čínské vlády tento týden řekl, že si budou „vyměňovat názory” s čínskými vědci, ale neřekl nic k tomu, jestli budou moci shromažďovat důkazy.
The @WHO team will receive both throat swabs and antibody tests at #Wuhan airport, and will be quarantined for 14 days in accordance with regulations. https://t.co/NzQybIKuyo
— Global Times (@globaltimesnews) January 14, 2021
Nejdříve je ovšem čeká dvoutýdenní karanténa a testy na koronavirus. S čínskými experty se během té doby budou bavit prostřednictvím videokonference. Agentura Reuters píše, že skupina stráví ve Wu-chanu asi měsíc.
Čína ještě nepovolila vstup do země týmu WHO, který má vyšetřit původ koronaviru
Peking minulý týden zahraničním odborníkům zablokoval vstup do země, když odmítl vydat potřebná povolení. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus se následně nechal slyšet, že ho přístup Číny „velmi zklamal”; podle Pekingu však šlo „nedorozumění”.
Vědci se domnívají, že virus SARS-CoV-2 se na lidi přenesl od netopýrů nebo jiných zvířat. Nejspíše se to podle nich stalo na jihozápadě Číny. Vládnoucí čínská komunistická strana, dotčená obviněními, že dovolila, aby se nákaza rozšířila, tvrdí, že virus pochází ze zahraničí, možná z dovezených mořských plodů. To však vědci odmítají, podotýká AP.
Na Západě se však objevila i tvrzená, že virus byl vyvinut v čínské laboratoři ve Wu-chanu, odkud unikl. Umělý původ viru se nikdy nepotvrdil. Jestli byl živý virus zkoumán v laboratoři ve Wu-chanu. jasné není.