Článek
„Účinkující ukázali umělecké kvality skupiny osobitým zpěvem, bohatým hlasem a kvalitním ztvárněním,“ komentovala státní média.
Rockově industriální skupina, která při své produkci využívá nejrůznější symboly včetně kontroverzních svastik, se sice dočkala potlesku, ale z výrazů návštěvníků bylo patrné, že si nejsou jistí, co si mají myslet.
To ale mnohdy neví ani západní publikum a kritici. Část z nich má za to, že často syroví a strozí Laibach nepokrytě propagují hnutí potlačující práva a svobody lidí. Taková polemika se koneckonců objevila i po posledním koncertě kapely v pražské Akropoli před třemi lety. Je ale očividné, že skupina takovým přístupem ironizuje a zpochybňuje veškerou propagandu bez rozdílu stran i manipulaci vůbec.
Také proto je jejich vystoupení v KLDR, které se nemohlo obejít bez souhlasu a možná iniciativy autoritativního vůdce Kim Čong-una, paradoxem.
Laibach v Pchjongjangu hráli osvědčené hity včetně svých slavných coververzí Life is Life a The Final Countdown. Zaznělo i několik písní z muzikálu The Sound of Music, které prý jsou v Koreji velmi oblíbené.
Související témata:
Slovinská kapela v KLDR vystoupila k 70. výročí konce druhé světové války. V plánu jsou dva koncerty, v Pchjongjangu Laibach zahrají ještě ve čtvrtek. Není jasné, zda se přišel anebo přijde podívat také vůdce Kim.