Článek
Ponorka USS Michigan se 154 střelami s plochou dráhou letu Tomahawk zakotvila v úterý v jihokorejském Pusanu, informoval deník Čosun Ilbo. Měla by se zúčastnit plánovaných cvičení v čele s letadlovou lodí Carl Vinson.
Jihokorejské námořní síly mezitím podle agentury Reuters v úterý podnikaly cvičení s ostrou střelbou ve vodách západně od poloostrova společně s americkými torpédoborci.
Severokorejská armáda zase aktivovala zřejmě velký počet dělostřelců v oblasti Wonsanu na východním pobřeží, uvedla jihokorejská agentura Jonhap.
Spojené státy a Jižní Koreja provádějí jarní cvičení každoročně a pravidelně je doprovází vyostřená rétorika ze strany severokorejského režimu doprovázená zbrojními zkouškami a cvičeními severokorejských jednotek.
Zaútočí Trump?
Letos jsou tyto manévry sledovány s větší pozorností vzhledem k deklarované změně postoje americké vlády s novým prezidentem Donaldem Trumpem. Washington dal opakovaně najevo, že mu došla „strategická trpělivost“, a samotný Trump prohlásil, že ke Koreji posílá na odstrašení „armadu“ v čele s letadlovou lodí.
Pchjongjang pohrozil, že americké lodě potopí, pokud se pro něj stanou hrozbou. [celá zpráva]
Trump slíbil, že nedovolí, aby Severní Korea měla možnost zasáhnout území USA dálkovými střelami schopnými nést jadernou nálož. Experti se domnívají, že KLDR vyvíjí náležité hlavice, a média na pozadí zpráv o přesunu čínských i ruských sil k hranicím s KLDR spekulují o tom, jestli Trump na Severní Koreu zaútočí. [celá zpráva]
List The Washington Post v té souvislosti upozornil na chystaný „neobvyklý soukromý brífink“ americké vlády pro senátory k Severní Koreji. Uskuteční se v Bílém domě a senátory mají se situací okolo Koreje obeznámit i ministři obrany a zahraničí Jim Mattis a Rex Tillerson. Washington Post ale také spekuluje, že akce má možná jen mediálně posloužit prezidentu Trumpovi.
O Severní Koreji mezitím usilovně jednají její sousedé. Japonský vyslanec pro KLDR Kendži Kanasugi podle Reuters jednal se svými americkými a jihokorejskými protějšky a shodli se na tom, že je třeba, aby krizi pomáhala více řešit Čína, například ropným embargem. Na úterý byla také naplánována schůzka hlavního čínského vyjednavače pro jaderný program Wua Ta-wej se zástupci japonského ministerstva zahraničí.