Článek
„Zatím neznáme plný rozsah epidemie. Během několika týdnů vyšleme týmy a zjistíme přesně, čemu čelíme,“ řekl agentuře Reuters výkonný ředitel pohotovostních operací WHO Peter Salama.
Riziko z hlediska národní úrovně je podle něj vysoké, z hlediska kontinentu Afriky střední, a pokud jde o celý svět, tedy pandemii, nízké.
Krvácivé horečce už v Kongu podlehli nejméně tři lidé. Jedná se ale o laboratorně potvrzené případy – skutečné číslo může být vyšší.
Geographical distribution of #Ebola Virus Disease cases in #DRC, 22 April - 13 May 2017. https://t.co/0W0QaI3plz pic.twitter.com/EMIuNzZX3q
— WHO African Region (@WHOAFRO) May 15, 2017
Místo, kde se virus objevil poprvé...
Kongo spolu s řadou dalších afrických zemí v roce 2014 prodělalo nejzávažnější epidemii eboly v historii. Od prosince roku 2013, kdy se v Guineji objevily první případy, zákeřný vir připravil o život více než 11 tisíc lidí a vyvolal obavy z pandemie. Za oficiálně skončenou označily epidemii Spojené národy až loni v lednu.
Šíření jedné z nejobávanějších nemocí na světě tehdy napomohla nepřipravenost zdravotnictví na epidemii takových rozměrů a fakt, že lékaři v mnoha případech neidentifikovali, o jakou infekci se jedná. V nemocnicích se tak nakazili další pacienti i zdravotnický personál.
Krvácivá horečka ebola se šíří dotekem s krví a tělesnými tekutinami nakaženého. První příznaky se podobají chřipce, rychle se ale zhoršují. Později se přidává zvracení a krvácení, dále vnější i vnitřní krvácení. Nakonec dochází k rozkladu tkání.
Smrtnost se liší podle typu viru v rozmezí cca 30 až zhruba 80 procent. Smrt nebo postupné uzdravení nastává během zhruba deseti dní.