Článek
Prohlášení bangladéšské vlády předcházelo setkání představitelů obou zemí v thajské metropoli Bangkoku, kde se v pátek konal regionální summit Fórum pro hospodářskou spolupráci Thajska, Barmy, Indie, Bangladéše, Nepálu, Srí Lanky a Bhútánu (BIMSTEC). Příslib Barmy by tak podle Reuters mohl představovat významný průlom ve zdlouhavém procesu, jehož cílem je navrácení všech rohingských uprchlíků zpět do jejich vlasti.
Více než milion Rohingů žije v přeplněných uprchlických táborech v jihovýchodní části Bangladéše. Velká část z nich tam uprchla z Barmy poté, co se moci v zemi ujala v roce 2017 vojenská junta. Jen v minulém roce se tam uchýlilo okolo 70 tisíc Rohingů kvůli zhoršujícím se životním podmínkám a násilí v Rakhinském státě na jihozápadě Barmy.
Mezi lety 2018 a 2020 předkládal Bangladéš Barmě pravidelně seznamy s 800 tisíci jmen Rohingů, kteří by se měli vrátit do vlasti. Nynějších 180 tisíc Rohingů bylo vybráno právě z těchto seznamů. Dalších 70 tisíc čeká na poslední fázi ověření totožnosti barmskými úřady. V prohlášení se také uvádí, že se Barma zavázala urychlit proces ověřování u zbývajících 550 tisíc lidí, kteří zbývají na seznamech.
Barma se k průběhu jednání se svým sousedem zatím nevyjádřila. První pokusy o navrácení Rohingů do vlasti z let 2018 a 2019 ztroskotaly, jelikož řada příslušníků tohoto etnika se bála následných perzekucí, které by je ve vlasti mohly čekat.
„Po tolika letech potvrdily barmské úřady jenom 180 tisíc jmen. Přijde mi to jako podvod. Chceme skutečná řešení,“ řekl agentuře Reuters jeden z rohingských uprchlíků. „Barma nás musí vzít zpět všechny, ne jenom pár vybraných, a musí nám také zajistit všechna naše práva, včetně občanství. Bez toho pro nás nemá tento proces smysl,“ dodal.