Článek
„Bojí se, co přinese zítřek. Chtějí se dál vzdělávat. Chtějí být i nadále představitelkami budoucnosti Afghánistánu. Jejich budoucnost ale zůstává velmi mlhavá a plná nebezpečí,“ řekla kanadské stanici CBC právnička Kimberley Motleyová, která se dívkám snaží pomoci.
Na kábulském letišti zůstávají další rodiny tlumočníků, burcuje spolek
Velkou naději vkládá do Kanady, protože její premiér Justin Trudeau se se skupinou Afghánští snílci v roce 2018 setkal a nechal se slyšet, že je jejich „nadšeným podporovatelem“.
Náctileté robotičky se ale proslavily i ve Spojených státech. Americká média ochotně referovala například o jejich metodě výroby plicních ventilátorů z použitých dílů Toyoty Corolla, která je v Afghánistánu hojně zastoupená.
Motleyová se proto ve svém morálním apelu v deníku The Washington Post obrací i na úřady Spojených států, potažmo jejich občany.
Padá na mě smutek, přiznal exprezident Bush
Zbudou jen portréty na zdech?
„Pokud Bílý dům nedokáže najít místa v evakuačních letadlech ani pro hrstku studentek a učitelů, které prezentoval jako příklad pokroku umožněného díky americké podpoře, ukáže tím, že jsou ženy jen postradatelnou obětí jejich politické hry,” uvedla Motleyová.
„Dokážou Spojené státy víc než jen namalovat jejich tváře na zeď své opuštěné ambasády v Kábulu?“ pokládá si řečnickou otázku právnička, která ženská práva v Afghánistánu hájila třináct let.
Tálibové obklíčili letiště v Kábulu, nechtějí tam pouštět Afghánce
Skupina Afghánčtí snílci byla založena před čtyřmi roky a čítala asi desítku dívek ve věku od patnácti do osmnácti let. Kromě pozornosti západních médií a politiků dívky vyhrály i řadu mezinárodních cen udílených odbornými porotami.
Pokud jde o případnou pomoc, je potřeba poznamenat, že evakuační lety takřka všech zemí váznou kvůli nepřehledné a zmatené situaci na mezinárodním letišti v Kábulu.
Není tedy vyloučeno, že se pomoc zmíněným dívkám už chystá.