Hlavní obsah

Dívka z ikonické fotky dokončila léčbu, 50 let po napalmovém útoku

Kim Phuc, jejíž fotografie se stala symbolem hrůz války ve Vietnamu, se 50 let po napalmovém útoku na její vesnici podrobila poslednímu ošetření kůže u specialisty na popáleniny, napsal list The Guardian.

Foto: Profimedia.cz

Kim Phuc v pozadí se snímkem, kde jako devítiletá utíká s popáleninami po napalmu

Článek

Tehdy bylo dívce devět let, když ji při útěku z vesnice bombardované napalmem asi 40 kilometrů severozápadně od Saigonu v roce 1972 zachytil fotograf Nick Ut.

Kim křičela bolestí a byla nahá, jak ji kapky lepivého napalmu propálily šaty a pak i vrstvy kůže jako zrosolovatělá láva. Fotograf tehdy dívku odvezl do nemocnice a díky svému americkému novinářskému průkazu pro ni vymohl lékařskou pomoc. Více než rok strávila v nemocnici, kde se zotavovala ze zranění, ale žila s neustálými bolestmi a omezenou hybností.

Tento týden podstoupila dvanácté a poslední kolo laserové léčby v institutu dermatologie v Miami. Právě v Miami se také setkala s Utem, který byl za snímek nazvaný Dívka z Trang Bang oceněn Pulitzerovou cenou. Říká o něm, že jí zachránil život. Jeho fotka významně ovlivnila pohled americké společnosti na válku ve Vietnamu a dodnes patří k nejdojemnějším protiválečným mementům.

Facebook odvolal cenzuru slavné fotografie „napalmové dívky”

Svět

Žena si přeje, aby všichni mohli žít s láskou, nadějí a odpuštěním. „Pokud se všichni takto naučí žít, nebudeme vůbec potřebovat válku,“ řekla. Poznamenala také, že fotografii nenáviděla, připadala si ošklivá a styděla se za to, že je na ní nahá. V následujících letech měla sebevražedné myšlenky, žila s duševním traumatem a nesnesitelnou fyzickou bolestí. V 90. letech se přestěhovala do Kanady, kde založila nadaci Kim Foundation International, která nabízí lékařskou pomoc včetně psychologické podpory dětem zasaženým válkou.

Minulý měsíc v rozhovoru s kanadskou stanicí CBC prohlásila, že už „není obětí války“. „Jsem přeživší. Mám pocit, že před 50 lety jsem byla obětí války, ale teď, o 50 let později, jsem kamarádka, pomocnice, matka, babička a přeživší, která volá po míru,“ řekla.

Související témata:

Výběr článků

Načítám