Článek
K situaci nepřispěly jen meteorologické podmínky a běžná praxe pálení odpadků, ale také nedělní ohňostroje v rámci hinduistického svátku diwali, uvedly agentura AP a stanice BBC.
„Hezká podívaná, Dillí. A teď se dus!“ glosoval oslavy na Twitteru uživatel Pratik Prasendžit.
Kvalita ovzduší byla obzvláště špatná už minulý týden, kdy úřady oznámily, že u vytížených silnic rozestaví nové čističe vzduchu. V pondělí ráno však podle svědků takřka nebylo vidět na krok.
Město, v němž je nebezpečné dýchat
Světová zdravotnická organizace (WHO) označila už před dvěma lety Dillí za nejznečištěnější město světa. Zároveň uvedla, že 13 z 20 nejznečištěnějších města na planetě se nachází v Indii. Podle WHO na následky znečištěného ovzduší každoročně umírá zhruba 620 000 Indů.
Dětský fond OSN (UNICEF) ve své nedávné zprávě varoval, že zhruba třetině z dvou miliard dětí, které na severu Indie a v okolních zemích dýchají toxický vzduch, hrozí vážné zdravotní následky včetně plicního onemocnění a poškození mozku a dalších orgánů.
UNICEF současně upozornil, že 300 miliónů dětí ve světě žije v místech s ovzduším, jehož míra znečištění šestinásobně překračuje doporučenou hranici. Z nich 220 miliónů dětí žije v jižní Asii.