Článek
„Že jsou Rusové, se dozvěděli, až když letadlo s nimi a jejich rodiči odstartovalo z Ankary,“ řekl Peskov. Doplnil, že si děti myslely, že jsou Argentinci, rusky nemluví, uvedl Kommersant.
Jejich rodiče Anna a Arťom Dulcevovi byli v roce 2022 zadrženi ve Slovinsku. Ve středu je během procesu v utajeném režimu slovinský soud uznal vinnými ze špionáže a falšování dokumentů a nařídil jejich vyhoštění ze země.
Na podezřelý pár, jenž přijel do Slovinska s argentinskými pasy a pod falešnými jmény Maria Rosa Mayerová Muňosová a Ludwig Gisch, upozornila slovinskou tajnou službu SOVA podle The Wall Street Journal „nejmenovaná spojenecká rozvědka“.
Součástí čtvrteční výměny vězňů měl být původně i Navalnyj
Dvojice s dcerou a synem školního věku se usadila ve slovinské metropoli Lublani: ona jako „online galeristka“, on jako „šéf start-upu působícího v informačních technologiích“. Ve skutečnosti šlo o manžele Dulcevovy, pár ve službách ruské rozvědky SVR, a jejich děti.
Zpravodajským cílem Dulcevových byla podle slovinských a amerických vyšetřovatelů Agentura EU pro spolupráci energetických regulačních úřadů (ACER) se sídlem v Lublani, odkud vyjížděli do Itálie, Chorvatska a dalších evropských zemí, aby tam předávali tamním ruským agentům pokyny z Moskvy a nejspíš i peníze.
Slovinští agenti, kteří po zatčení dvojice prohledávali jejich lublaňský byt, našli za ledničkou skrýš, která obsahovala stovky tisíc eur.
Rusové chtěli zadržený pár hned zpět
SOVA pár tajně sledovala celé měsíce. Ruská strana po zadržení manželů Slovince rychle kontaktovala s tím, že má o dvojici zájem. Lublaň s Moskvou se ale tehdy nedohodly, a tak manželé zůstali ve vazbě, zatímco jejich dcera a syn byli v pěstounské péči, ale měli možnost rodiče navštěvovat.
V Ankaře se ve čtvrtek uskutečnila nejrozsáhlejší výměna vězňů mezi Ruskem, Spojenými státy a dalšími evropskými zeměmi od dob studené války. Týkala se 26 lidí a zapojeno bylo sedm zemí; 24 z vyměněných bylo jednou či druhou stranou zadržováno nebo vězněno. Součástí výměny byly právě i dvě děti Dulcevových.
Z ruského vězení se dostal například dopisovatel deníku The Wall Street Journal Evan Gershkovich a bývalý příslušník americké námořní pěchoty Paul Whelan. Do Ruska se naopak kromě Dulcevových vrátil třeba Vadim Krasikov, odsouzený v Německu na doživotí za vraždu Čečence s gruzínským občanstvím, jenž byl odpůrcem ruského režimu.