Článek
K násilnostem ve slumu West Point došlo v sobotu večer. Dav místních lidí vtrhl do karanténního centra, protože se jim nelíbilo, že do zařízení úřady přemisťují nakažené pacienty z jiných částí Monrovie, uvedla agentura AP.
Podle jiných informací si místní mysleli, že zprávy o ebole jsou jen poplašné a nemají reálný základ. Lidé proto chtěli, aby karanténní centrum bylo zavřeno, uvedla BBC.
Není jasné, kolik přesně v něm bylo pacientů. Podle BBC z centra uteklo nejméně 20 lidí s podezřením, že byli infikováni. Předchozí zprávy uváděly počet až 29 pacientů.
„Vyrazili dveře a vyplenili to tady. Všichni pacienti utekli,” citovala agentura AFP slova svědkyně Rebeccy Wessehové.
Jeden z policistů uvedl, že rabující dav odnesl matrace, deky a prostěradla potřísněná krví, z nichž by se mohla dál šířit nákaza. Zdravotníci se teď obávají, že se infekce dostane v liberijské metropoli mimo kontrolu.
Chudinská čtvrť West Point leží v blízkosti centra Monrovie a je hustě osídlena, žije zde asi 75 000 lidí.
Mrtvých je už 1145
Liberijské ministerstvo zdravotnictví již dříve sdělilo, že chce dát celý zdejší slum West Point do karantény, aby zabránilo odchodu místních lidí do jiných oblastí. Mnoho obyvatel však na toto oznámení zareagovalo s rozhořčením.
Jen v Libérii už podle Světové zdravotnické organizace (WHO) na ebolu zemřelo 413 lidí, v celé západní Africe pak od března 1145.
Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný oficiálně schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká. Od března se virem infikovalo 2127 lidí. Nejvíce epidemie postihla západoafrické státy Libérii, Guineu a Sierru Leone. Nové případy infikovaných přibývají od konce července i v nejlidnatější africké zemi Nigérii. Agentura DPA informovala, že z nemocnic tam z obavy před nákazou utíká stále více lékařů a zdravotníků, a to především v Lagosu.