Článek
Dav podle agentury AP následně zapálil dveře francouzské ambasády. Bezpečnostní složky jej rozehnaly slzným plynem. Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že „nebude tolerovat žádný útok proti Francii a jejím zájmům“ v Nigeru a „okamžitě a nekompromisně“ na něj odpoví.
Očití svědci zachytili incident na videu, které koluje na sociálních sítích.
🚨🔥🇳🇪 After the coup in Niger, Protesters attacked the entrance of the French Embassy in Niamey and burned its door. Russian flags and speeches calling for Russian intervention are reported. It is said that France will organize a military operation.#Niger #France #Russia pic.twitter.com/51NFihL0HY
— Eren 𝕮🇹🇷 (@Eren50855570) July 30, 2023
Francouzský prezident Macron útok ostře odsoudil a uvedl, že bude reagovat. „Každý, kdo zaútočí na francouzské občany, armádu, diplomaty nebo francouzské základny, se dočká okamžité a nekompromisní odvety Francie. Prezident republiky nebude tolerovat žádný útok proti Francii a jejím zájmům,“ oznámil Elysejský palác.
Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina již působí v sousedním Mali a Putin by rád ruský vliv v Africe rozšířil. Zatím však není jasné, zda se nigerská junta přikloní k Moskvě, nebo se bude držet západních partnerů, napsala agentura AP.
Podle tvrzení vzbouřenců prezident Mohamed Bazoum, který byl zvolen před dvěma lety v prvním pokojném a demokratickém předání moci v Nigeru od získání nezávislosti na Francii, nebyl schopen zabránit rostoucímu džihádistickému násilí.
Nigerská armáda podpořila pučisty. V sázce jsou i obrovské zásoby uranu
Někteří analytici a Nigeřané to považují za záminku, ve skutečnosti jde podle nich pouze o mocenský souboj. Bezpečnostní situace v Nigeru je sice neutěšená, ale není tak špatná jako v sousedním Burkina Fasu nebo Mali, které rovněž bojují proti radikálům napojeným na teroristické skupiny Al-Káida a Islámský stát. Zároveň byl Niger dosud považován za posledního spolehlivého partnera Západu v boji proti džihádistům v oblasti Sahelu, píše AP s tím, že Západ v oblasti s Ruskem soupeří o vliv v boji proti extremistům.
Sousední státy z ECOWAS zvažují použití síly
Francie má v Nigeru 1500 vojáků, kteří vedou společné operace s Nigeřany. Spojené státy a další evropské země také pomáhají s výcvikem tamních sil. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell v sobotu oznámil, že Evropská unie kvůli převratu pozastavila finanční podporu a bezpečnostní spolupráci s Nigerem. Rozvojovou a další finanční pomoc Nigeru v sobotu pozastavila také Paříž. Africká unie (AU) mezitím vyzvala k tomu, aby byl v Nigeru do 15 dnů obnoven ústavní pořádek a aby se vojáci okamžitě vrátili do kasáren.
V neděli v reakci na puč přerušilo vztahy s Nigerem také Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS). Nevyloučilo použití síly, pokud nebude svržený prezident Mohamed Bazoum do týdne navrácen do funkce. Uskupení o tom rozhodlo na mimořádně svolaném summitu v hlavním městě Nigérie, v Abuji.