Článek
Agentura AFP to podává jako úspěch, který „zabrání hladomoru“ v regionu postiženém extrémním suchem a „klimatickým chaosem“. Reuters naopak zdůrazňuje, že cílová částka byla sedm miliard dolarů a vybrané prostředky jsou zcela nedostatečné.
„Lidé v Africkém rohu platí nehoráznou cenu za klimatickou krizi, kterou nijak nezavinili,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres. „Krize za krizí ohrožuje životy a živobytí milionů lidí v celém Africkém rohu: nejdelší sucho v historii, masové vysídlování po letech konfliktů a nejistoty, prudce rostoucí ceny potravin,“ dodal Guterres.
Nejvíc slíbili Američané
Nejvíce nových prostředků slíbily Spojené státy, 524 milionů dolarů (11,5 miliardy korun), čímž se celková částka poskytnutá USA za rok 2023 vyšplhá na přibližně 1,4 miliardy dolarů. Evropská komise přislíbila 185 milionů dolarů (4,1 miliardy korun), Německo 163 milionů dolarů (3,6 miliardy korun), Británie 120 milionů dolarů (2,6 miliardy korun) a Nizozemsko 92 milionů dolarů (dvě miliardy korun), uvádí Reuters.
„Musíme se přizpůsobit dopadům změny klimatu a vybudovat udržitelnější, spravedlivější a odolnější potravinové systémy po celém světě. A musíme podporovat humanitární pracovníky a nevládní organizace, kteří zasvětili své životy záchraně lidských životů,“ uvedla velvyslankyně USA při OSN Linda Thomas-Greenfieldová.