Článek
Mezi 19 mrtvými z Indie je deset lidí, kterým se o víkendu staly osudnými záplavy ve státě Ásám, devět dalších zabil v neděli blesk ve státě Bangla (Západní Bengálsko). Sedm lidí zemřelo v Bangladéši a pět v Nepálu.
Záplavy zničily domovy 800 000 lidí v Indii, kde se vylila z břehů Brahmaputra. Dalších 300 000 lidí přišlo o střechu nad hlavou v Bangladéši. Celkem však bylo evakuováno v obou zemích na 2,5 miliónu lidí.
Kritická situace v Asámu
"Povodňová situace se zhoršuje, stala se alarmující" uvedl v Bhumidhar Barmen, který má v nejvíce postiženém indickém státě Asám na starosti vedení záchranných operací. V Asámu bylo postiženo20 z 27 krajů, přičemž byly zničeny tisíce vesnic, mostů i stožárů elektrického a telekomunikačního vedení. V mnoha oblastech byly tudíž přerušeny dodávky proudu i telefonické spojení. Sesuvy půdy zablokovaly dálnice, na nichž uvázly kamióny dodávající základní potraviny.
Mnozí z obyvatel Asámu jsou evakuováni už podruhé, první vlna záplav je vyhnala z domovů v létě. Od léta si jen v Asámu povodně vyžádaly 54 lidských životů. Celkem si v Indii, Bangladéši a Nepálu od začátku monzunových dešťů povodně vyžádaly 2500 životů, přičemž 12 miliónů osob ztratilo střechu nad hlavou. Celkem bylo záplavami nějak postiženo 25 miliónů lidí. Mezi mrtvými byly i oběti infekčních průjmů, které se rozšířily, protože se v oblasti nedostávala pitná voda, i ti, které uštkli vyplavení hadi.
Postižen i Bhútán, Nepál a Bangladéš
Druhá vlna záplav v současnosti sužuje také Bangladéš, který hlásí sedm mrtvých a půl miliónu evakuovaných. Nejhorší osud stihl rolníky, kteří znovu zasadili plodiny ztracené při předchozí potopě.
Problémy se záplavami se nevyhýbají ani Bhútánu či Nepálu, kde přišlo o život pět lidí poté, co se s nimi o sobotní půlnoci 250 kilometrů jižně od Káthmándú zřítil do rozvodněné řeky automobil. Východně od hlavního města zavalilo bahno několik domů a pod jejich troskami zůstali čtyři lidé.