Článek
Teprve postupně zachránění uprchlíci popisují zoufalou situaci, která panovala na lodi před tím, než se konečně koncem minulého týdne dostali na indonéské pobřeží v provincii Aceh.
„Zabíjeli se navzájem, shazovali se přes palubu,“ uvedl podplukovník indonéské policie Sanarja.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
„Jednu rodinu ostatní umlátili dřevěnými prkny z lodi – otce, matku i syna,“ vypověděl pětatřicetiletý Muhammad Amín. „Pak naházeli jejich těla do oceánu,“ popsal.
Boje propukly poté, co plavidlo opustili pašeráci lidí a zanechali ho u pobřeží Indonésie, která migranty odmítla přijmout. Často se střetávali Bengálci z chudého Bangladéše, které do bohatších zemí jihovýchodní Asie láká možnost výdělku, a barmští muslimští Rohingové, prchající před diskriminací v Barmě.
Jednadvacetiletý Rohinga Mahmúd Rafík obviňoval Bengálce, že odmítali vydat zbývající jídlo ženám a dětem: „Začali nás tlouct. A sebrali jídlo. Mnohé vytlačili z paluby. Bili nás a útočili na nás noži. Mě praštili dřevěným prknem přes hlavu a přes nohy.“
Třiadvacetiletý Bengálec Muhammad Abdur Ramín naopak násilnosti sváděl na Rohingy: „Barmánci nám nedávali žádné potraviny, žádnou vodu, každý den nás mučili.“
Utrpení v extrémních podmínkách
Lékař Ikbal Foriza, který uprchlíky ošetřoval, ale vysvětlil, že jejich jednání bylo dáno extrémní situací. „Byli na moři čtyři měsíce – bez jídla, bez čisté vody, bez lůžek, takže byli dehydrovaní a traumatizovaní.“ Mnozí dokonce pili svou moč. [celá zpráva]
Násilí vypuklo na plavidle s asi 700 lidmi, které v minulých dnech nejprve odmítlo přijmout do země indonéské námořnictvo a vykázalo ho do malajsijských vod, kde ho odmítli příslušníci malajsijského námořnictva. Loď skončila v indonéských vodách, kde migranty zachránili místní rybáři.
Barma krizi neřeší
Země si loď přehazovaly. Malajsijský vicepremiér kritizoval barmskou vládu, že je zodpovědná za uprchlickou vlnu, protože neřeší vnitřní problémy a násilí buddhistů na muslimských Rohinzích.
Krizový summit svolaný na 29. května do Thajska však řešení nepřinese. V případě, že by se mělo jednat o Rohinzích, Barma se ho nezúčastní.