Článek
Schellenberg byl zadržen v roce 2014 a v roce 2015 obviněn, že spolu s dalšími členy pašeráckého gangu plánoval poslat z Číny do Austrálie více než 220 kilogramů metamfetaminu skrytého v pneumatikách.
Soud ho v listopadu 2018 potrestal 15 roky vězení, v následujícím roce dal však odvolací soud za pravdu stížnosti prokuratury na to, že uložený trest je příliš mírný, a nařídil nový proces, ve kterém padl absolutní trest.
Kanaďanovi v Číně v novém procesu změnili postih za drogy. Dostal trest smrti
Soud v provincii Liao-ning Schellenbergovo odvolání odmítl. V prohlášení uvedl, že je trest přiměřený a postup nižšího soudu byl v souladu s právem.
Případ nyní přezkoumá čínský nejvyšší soud, jak to v případě trestu smrti vyžadují čínské zákony, napsala agentura Reuters.
Na verdikt čekají další dva Kanaďané
Čínský soud by měl podle kanadského zdroje obeznámeného s případem tento týden, podle Reuters patrně již ve středu, oznámit i verdikt v případu Schellenbergova krajana, podnikatele Michaela Spavora.
Toho Peking drží ve vazbě kvůli podezření z aktivit ohrožujících národní bezpečnost. Společně s ním čeká na rozsudek i bývalý kanadský diplomat Michael Konvrig, obviněný ze stejného zločinu.
Kanaďan odsouzený v Číně za drogy k trestu smrti se odvolá
Konvrig a Spavor byli zadrženi nedlouho poté, co Kanada na žádost americké justice zatkla finanční ředitelku firmy Huawei Technologies Meng Wan-čou. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou od té doby na bodu mrazu.
„Nemyslím si, že je to náhoda, že se (tři procesy) odehrávají ve stejnou chvíli, zatímco se věci dějí ve Vancouveru,” uvedl velvyslanec Barton s odkazem na proces se šéfkou Huawei.
Vyjádřil také obavy své země nad svévolí, se kterou Čína přiděluje trest smrti.
Velvyslanec v úterý nebo ve středu odcestuje do města Tan-tung na severovýchodě Číny, aby se setkal se Spavorem. Rovněž uvedl, že verdikt nad podnikatelem může čínský soud vynést ve středu. O rozhodnutí v Kovrigově případě detaily nemá.