Článek
Premiér Ťia-pao vystoupením na půdě své bývalé školy v Nan-kchaji možná varoval před částí vládnoucí komunistické strany zastávající „tvrdý“ přístup a opakováním minulých chyb. Ministerský předseda připomněl atmosféru paranoie a strachu v padesátých letech.
„Narodil jsem se v intelektuálské rodině v I-singu, v severním Tchien-ťinu v roce 1942. Můj děda vedl ve vesnici školu. Byla to první základní škola přijímající navzdory místním vládcům i děvčata. Spousta učitelů byla absolventy vysoké školy a z některých se po roce 1949 stali profesoři,“ prohlásil podle čínských státních médií premiér s tím, že poté, co jeho děda v roce 1960 zemřel na krvácení do mozku, škola stále archivovala jeho sebekritiky, jež ho komunističtí funkcionáři stejně jako všechny ostatní v duchu ideologického napravování nutili sepisovat.
„Když jsem pak šel na střední a vysokou školu, moje rodina trpěla neustálými útoky politické kampaně. V roce 1960 byl také můj otec vyšetřován kvůli takzvaným historickým problémům. Bylo mu znemožněno vyučovat a byl poslán pracovat na statek na okraji města, kde se staral o prasata. Můj otec byl čestný muž, celý život tvrdě a svědomitě pracoval,“ pokračoval Ťia-pao.
„Dětství jsem prožil ve válce a strádání. Chudoba, zmatek a hladomor zanechaly v mé mladé duši nesmazatelné stopy,“ doplnil premiér.
Devětašedesátiletý Wen Ťia-pao by měl úřad šéfa vlády v rámci obměny kádrů příští rok opustit.