Článek
Očekávalo se, že Čchin, který byl velvyslancem ve Washingtonu a patří mezi chráněnce čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, bude hrát klíčovou roli při jednáních s USA, naposled se však objevil na veřejnosti 25. června v Pekingu, kde se setkal se svým srílanským protějškem.
Nebyl součástí delegace, která jednala v Pekingu s americkou ministryní financí Janet Yellenovou na začátku července, ani té, která pak jednala s americkým vyslancem pro klima Johnem Kellym.
Minulý týden se Čching neúčastnil summitu států ASEAN v Indonésii, v čele čínské delegace byl nahrazen jiným diplomatem. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin uvedl, že nemohl jet „ze zdravotních důvodů“.
NATO zkresluje situaci, jeho zájmy nenapadáme, tvrdí Čína
Na začátku července také Čína bez udání důvodu zrušila plánovanou návštěvu Josepa Borrella, jenž má v EU na starosti zahraniční politiku.
Cenzura
Příspěvky na čínských sociálních sítích o absenci Čchina jsou zřejmě cenzurovány. Když se zadalo do vyhledavače na čínském mikroblogu Weibo spojení „Kde je Čchin?“, neobjevily se žádné výsledky, uvedl list The Guardian.
Analytik Phil Cunningham uvedl, že z článku, který napsal pro sobotní vydání provládního deníku South China Morning Post, bylo vyškrtnuto pět vět zmiňujících absenci Čchina.
Stálo v nich, že ze scény zmizel v době, kdy by na ní měl být. Zpochybňoval, že to bylo kvůli nemoci a naznačoval, že mohl ztratit „politickou přízeň“.
„Čchin Kang chybí. Nechybí jen ve zprávách v Číně, ale chybí i v mém článku,“ komentoval to na Twitteru Cunningham.
Čchin patří mezi „vlčí válečníky“, tvrdé diplomaty, kteří upřednostňují konfrontační styl.