Článek
Agentura Reuters s odkazem na zdroje obeznámené se situací uvedla, že se 65letý Li Šang-fu v posledních týdnech nedostavil na schůzky s vedoucími představiteli obrany Vietnamu a Singapuru.
Naposledy byl navíc viděn 29. srpna v Pekingu, kde přednesl hlavní projev na bezpečnostním fóru s africkými zeměmi.
List The Financial Times uvedl, že se americká vláda domnívá, že je Li předmětem vyšetřování a že byl zbaven veškerých funkcí ministra obrany.
Deník The Wall Street Journal pak zase informoval o tom, že čínský ministr byl minulý týden převezen k výslechu a odvolán z funkce.
Ani jedna ze zpráv neuvedla, proč by měl být Li vyšetřován. „Neznám relevantní informace,“ řekla tisková mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ningová na otázku, zda k vyšetřování ministra došlo.
Liovo zmizení přitom přišlo jen krátce poté, co Čína v červenci vyměnila ministra zahraničí Čchin Kanga, který se před výměnou také delší dobu neobjevil na veřejnosti.
Změny v poslední době však doznalo i vedení raketových sil Lidově osvobozenecké armády. Vyměněni byli na konci července generál Li Jü-čchao společně s jeho zástupcem Liou Kuang-pinem.
President Xi's cabinet lineup is now resembling Agatha Christie's novel And Then There Were None. First, Foreign Minister Qin Gang goes missing, then the Rocket Force commanders go missing, and now Defense Minister Li Shangfu hasn't been seen in public for two weeks. Who's going…
— ラーム・エマニュエル駐日米国大使 (@USAmbJapan) September 8, 2023
„Nejdříve zmizel ministr zahraničí Čchin Kang, pak velitelé raketových sil a teď se ministr obrany Li Šang-fu už dva týdny neobjevil na veřejnosti. Kdo vyhraje tenhle závod o nezaměstnanost? Čínská mládež, nebo Siův kabinet?“ napsal na sociální síti X velvyslanec USA v Japonsku Rahm Emanuel.
Tyto kroky přitom vyvolaly u analytiků a diplomatů otázky ohledně nedostatečné transparentnosti čínského vedení v době, kdy čínská ekonomika zpomaluje a její vztahy s konkurenční velmocí Spojenými státy se kvůli řadě problémů zhoršily.
Nepřítomnost ministra obrany sledují zvláště pozorně právě USA, které proti němu v roce 2018 zavedly sankce za nákup ruských stíhaček SU-35 a ruského protivzdušného systému S-400.
Čínští představitelé opakovaně uvedli, že chtějí, aby tyto sankce byly zrušeny, což by podle nich usnadnilo jednání mezi armádami obou stran.
Americký ministr obrany Lloyd Austin se v červnu během obranné konference v Singapuru pokusil s Liem jednat, ale nedostal se dál než k podání ruky.
Čínský ministr obrany byl do své funkce jmenován letos v březnu, jeho hlavní expertizou je přitom obranná diplomacie, bojovým jednotkám totiž nevelí.