Článek
Fejetonista Ťia Ťia, který ve svých sloupcích komentuje politické a sociální otázky, údajně před odletem řekl přátelům, že by se mu mohlo něco stát. I když tvrdí, že s dopisem nemá nic společného. [celá zpráva]
Dopis byl přetištěn tiskovou agenturou Watching, z jejích stránek byl ale následně stažen. Koloval také na čínských sociálních sítích.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
„Zmizelí“ knihkupci
Na přelomu roku vzbudil velkou pozornost případ několika knihkupců, kteří v prosinci záhadně zmizeli v Hongkongu. Bojovníci za lidská práva poté obvinili Peking, že nechal knihkupce unést z Hongkongu do pevninské Číny.
Jejich knihkupectví Causeway Bay, jež spadá pod nakladatelství Mighty Current, totiž prodává materiály kritizující vedení v Pekingu.
Často také zveřejňuje informace o soukromém životě čínských vůdců a jejich rodin. V pevninské Číně jsou tyto materiály zakázány, ale čínští turisté je při návštěvě Hongkongu vyhledávají.
Někdejší britská kolonie Hongkong se sice v roce 1997 vrátila pod čínskou správu, ve srovnání s pevninskou Čínou má ale stále jistou autonomii i svobodu slova.
Čtyři z pohřešovaných hongkongských knihkupců se koncem února objevili v televizi, kde se přiznali "k obchodování s ilegálními knihami". Podle expertů byla ale tato přiznání vynucená.