Článek
Li, který stanul v čele resortu obrany letos v březnu, nebyl na veřejnosti spatřen od svého projevu z 29. srpna, kdy v Pekingu přednesl hlavní projev na bezpečnostním fóru s africkými zeměmi.
Deník The Wall Street Journal (WSJ) později informoval, že Li byl vyslýchán. List však tehdy neuvedl, z jakého důvodu byl ministr k výslechu odveden.
Agentura Reuters připomněla, že Li byl před březnovým nástupem do ministerské funkce šéfem armádní zásobovací jednotky.
Spojené státy na něj v roce 2018 uvalily sankce za nákup zbraní od ruského hlavního vojenského exportéra, společnosti Rosoboronexport.
Čína opakovaně vyzývala, aby Washington tyto sankce zrušil, a usnadnil tak rozhovory mezi čínskou a americkou armádou.
Prezidentovi spojenci v úzkých
Nyní se Li stal druhým členem čínské vlády, který letos bez většího oficiálního vysvětlení předčasně skončil ve funkci - Čchin musel ministerské křeslo opustit v červenci.
Oficiálně to nebylo blíže zdůvodněno, podle WSJ měl ženatý Čchin ještě jako čínský velvyslanec milenku, která mu porodila nemanželské dítě.
V této souvislosti se spekulovalo o moderátorce Fu Siao-tchien, u níž panovalo podezření z napojení na britské tajné služby.
„Nic nenasvědčuje tomu, že by zmizení Čhina a Liho signalizovalo změnu v čínské zahraniční či obranné politice, ačkoliv obojí vyvolalo otázky o odolnosti prezidenta a lídra vládnoucí komunistické strany Si Ťin-pchinga,“ napsala agentura AP v narážce na to, že oba odvolaní ministři byli považováni za blízké spojence čínského lídra.