Článek
Podle mluvčího amerických ozbrojených sil se letadlo přiblížilo na tři metry ke koncům křídla a proletělo před jeho nosem ve vzdálenosti šesti metrů.
„Očekáváme, že všechny země v Indopacifické oblasti budou využívat mezinárodní vzdušný prostor bezpečně a v souladu s mezinárodním právem,“ uvedlo americké letectvo. Spojené státy se kvůli incidentu obrátily na čínskou vládu.
Šenjang J-11 je čínský dvoumotorových stíhací letoun odvozený od ruského Suchoje Su-27. Firma montovala Su-27 z dodaných dílů, kde jich část nahradily čínské. Stroj pak dále vyvíjela, vybavila vlastním radarem a avionikou, pomocnou startovací jednotkou, palivovým systémem a nakonec i motory. |
Čínské nároky na moře
Čína si klade neoprávněné nároky na 90 procent rozlohy Jihočínského moře a na atolech a útesech ve výlučných ekonomických zónách Filipín, Vietnamu, Malajsie, Indonésie a Bruneje buduje umělé ostrovy, které slouží jako základny.
Spojené státy nároky Pekingu, které odmítl i mezinárodní soud v Haagu, neuznávají a provádějí spolu se spojenci operace s cílem zajistit volnou plavbu oblastí.
Dochází přitom k incidentům, v květnu ohrožovala čínská stíhačka australský monitorovací letoun a vypustila aluminiové pásky rušící radary, které pak nasál jeden motor australského stroje.
V červnu obvinila Kanada čínské letouny, že obtěžovaly kanadská monitorovací letadla, která sledovala, jestli jsou dodržovány sankce na Severní Koreu. Několikrát kvůli tomu musela změnit trasu.
Čína si stěžuje, že vysílání amerických lodí a letadel do oblasti nenapomáhá míru.