Článek
Lékař v přeplněné nemocniční hale zkolaboval už 14. prosince, agentura Reuters ale záběry rozeslala až v úterý.
Záběry zachycují, jak si lékař za stolem u počítače mezi odbavením dvou pacientů chce na chvíli oddechnout, zavře oči, zakloní hlavu a omdlí. Po chvíli se sveze ze židle a z místa ho musí vyprostit další zdravotníci.
Čína se potýká s raketovým nástupem nových případů nákazy koronavirem poté, co se 7. prosince po vlně násilných protestů rozhodla k radikální změně přístupu.
Koronavirus v Číně se šíří obrovskou rychlostí. Mohl by nakazit desetinu světové populace
Namísto restrikcí a přísné izolace nakažených rozvolnila, což se v dosud nepromořené populaci začalo velmi rychle projevovat.
V Evropě a Česku by měla případné další vlny epidemie zbrzdit imunita velké části populace získaná již prodělanými infekcemi a účinnějšími západními vakcínami.
Čínské statistiky jsou podhodnocené
Peking také přestal zveřejňovat počty lidí nakažených koronavirem, kteří nevykazují příznaky nemoci. Za uplynulý den čínské úřady ohlásily 1995 symptomatických případů nákazy koronavirem.
„Oficiální čísla jsou očividně podhodnocená,“ uvedl zdravotnický expert Chuang Jen-čung, který pracuje v Radě pro mezinárodní vztahy, neziskové organizaci sídlící ve Spojených státech.
„Může to odrážet nedostatečnou schopnost efektivně monitorovat situaci týkající se choroby na čínském území poté, co skončilo plošné testování. Také to ale může svědčit o snaze předejít masové panice v souvislosti s nárůstem počtu úmrtí na covid,“ dodal Chuang.
Hlavní čínský epidemiolog Wu Cun-jou v sobotu prohlásil, že Čína nyní zažívá první ze tří vln epidemie covidu očekávaných tuto zimu.
To podle Reuters také odpovídá tomu, jak situaci popisují obyvatelé Číny. „Řekl bych, že 60 až 70 procent mých kolegů je v tuto chvíli nakaženo,“ uvedl 37letý zaměstnanec jídelny na pekingské univerzitě.