Článek
Spojení dvou plavidel je klíčové pro budování a rozvoj jakékoli orbitální stanice, uvedla BBC. A právě rozvoj orbitální stanice je jedním z hlavních cílů čínského kosmického programu.
Středeční spojení lodí bylo řízeno na dálku. V budoucnosti by se však měly s orbitální stanicí spojovat pilotované lodě, poprvé už v roce 2012.
Pro navedení obou zařízení a jejich spojení byl využit radar a optické senzory. Poslední část spojení byla zachycena na videu. Loď u stanice, která byla vynesena letos v září, zachytilo dvanáct háků. [celá zpráva]
„Po společném letu trvajícím 12 dnů, se od sebe zase oddělí," uvedl profesor Jang Jü-kuang z Čínské korporace pro vědu a aerokosmický průmysl a dodal: „Pak se Šen-čou 8 se vzdálí na 140 metrů a opět se spojí. Ve spojení poletí dva dny. Pak se vzdálí na pět kilometrů, což je bezpečná vzdálenost.“
Nakonec se loď vrátí na Zemi. Snést by se měla v poslední fázi na padácích. Na palubě má i experimentální Simbox s rybou, rostlinami, červy, bakteriemi a rakovinnými buňkami, které vyslal na oběžnou dráhu německý úřad pro vesmír DLR. Ten s Číňany úzce spolupracuje. Německý profesor Jan Wörner spojení ocenil: „Je to velký okamžik pro čínské vesmírné aktivity.“