Hlavní obsah

Číňanům se povedlo poprvé spojit na orbitě dvě kosmické lodě

Novinky,
Peking

Čína dosáhla ve středu dalšího úspěchu při dobývání kosmu. Poprvé se jí podařilo na oběžné dráze spojit dvě kosmické lodě. Nepilotovaná Šen-čou 8 se v 18:29 SEČ se spojila s první částí čínské orbitální stanice Tchien Kung (Nebeský palác).

Článek

Spojení dvou plavidel je klíčové pro budování a rozvoj jakékoli orbitální stanice, uvedla BBC. A právě rozvoj orbitální stanice je jedním z hlavních cílů čínského kosmického programu.

Středeční spojení lodí bylo řízeno na dálku. V budoucnosti by se však měly s orbitální stanicí spojovat pilotované lodě, poprvé už v roce 2012.

Pro navedení obou zařízení a jejich spojení byl využit radar a optické senzory. Poslední část spojení byla zachycena na videu. Loď u stanice, která byla vynesena letos v září, zachytilo dvanáct háků. [celá zpráva]

„Po společném letu trvajícím 12 dnů, se od sebe zase oddělí," uvedl profesor Jang Jü-kuang z Čínské korporace pro vědu a aerokosmický průmysl a dodal: „Pak se Šen-čou 8 se vzdálí na 140 metrů a opět se spojí. Ve spojení poletí dva dny. Pak se vzdálí na pět kilometrů, což je bezpečná vzdálenost.“

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: První čínský vesmírný modul má odstartovat Video: Reuters

Nakonec se loď vrátí na Zemi. Snést by se měla v poslední fázi na padácích. Na palubě má i experimentální Simbox s rybou, rostlinami, červy, bakteriemi a rakovinnými buňkami, které vyslal na oběžnou dráhu německý úřad pro vesmír DLR. Ten s Číňany úzce spolupracuje. Německý profesor Jan Wörner spojení ocenil: „Je to velký okamžik pro čínské vesmírné aktivity.“

Související témata:

Výběr článků

Načítám