Článek
„V reakci na nerozumné kanadské kroky se Čína rozhodla uplatnit reciproční protiopatření,“ oznámila v úterý čínská diplomacie s tím, že si vyhrazuje právo na „další reakci“. Podle agentury AP musí Lalondová, vedoucí kanadského konzulátu v Šanghaji, odletět z Číny do soboty.
Vzkaz autoritářům
Den předtím vláda kanadského premiéra Justina Trudeaua rozhodla o vyhoštění čínského diplomata Čao Weje.
Ten měl podle kanadského listu The Globe and Mail zastrašovat kanadského opozičního poslance Michaela Chonga, který dlouhodobě kritizuje přístup čínských úřadů k etnické menšině Ujgurů.
Útoky Ujgurů v Číně stály život 96 lidí, oznámily úřady
Konzervativec Chong v parlamentu například inicioval návrh, aby Kanada prohlásila čínskou politiku vůči Ujgurům za genocidu.
Čína podle The Globe and Mail, který se odvolal na informace kanadské tajné služby CSIS z roku 2021, také zjišťovala informace o poslancově rodině, která žije v Hongkongu.
„Nebudeme tolerovat žádné zahraničí vměšování,“ zdůraznila Mélanie Jolyová, kanadská ministryně zahraničí. „Doufám, že je to jasný vzkaz autoritářským státům, že podobné chování je zcela neslučitelné s prací diplomata v této zemi,“ podtrhl Chong.
Anonymní zdroj prozradil kanadským médiím, že Čao se provinil tím, že „sbíral informace“ týkající se Chonga a jeho rodiny. Ty pak podle něj mohly teoreticky být použity, aby z něj Číňané učinili „odstrašující příklad“ pro své kritiky.
Politická hra?
„Hlavní důvod, proč Kanada učinila tato nepodložená obvinění vůči Číně, je, že posiluje svou strategickou spolupráci s USA,“ podotkl Li Chaj-tung z pekingské Čínské univerzity pro zahraniční vztahy s odkazem na rostoucí americko-čínskou rivalitu.
Podle něj by mohlo vyhoštění diplomatů znamenat začátek série dalších vzájemných protiopatření.
„(Čao) se zřejmě stal obětí politického boje: (vládní) liberálové ho obětovali, aby (opozičním) konzervativcům dokázali, že dokážou být vůči Číně tvrdí,“ napsal komentátor Arnaud Bertrand.