Článek
HRW na základě satelitních záběrů zjistila, že ve dvou vesnicích byly mezi lety 2019 a 2021 odstraněny minarety ze všech sedmi mešit, čtyři byly výrazně přestavěny, když byly tři budovy strženy a jeden velký sál poškozen, citoval ze zprávy list The Guardian.
Hannah Theakerová z univerzity v Plymouthu a Davit Stroup z manchesterské univerzity odhadují, že od roku 2020 bylo v oblasti Ning-sia zavřeno na 1300 mešit, tedy třetina ze všech, které tam byly.
V tomto počtu jsou jen oficiálně provozované mešity. Odhad navíc nezapočítává mešity zavřené dříve.
Čína tlačí na Ujgury, aby špehovali bojovníky za lidská práva. Vyhrožuje jejich rodinám
Z vládních zpráv plyne, že bylo zavřeno několik set mešit. Jen v milionovém městě Čung-wej úřady uvedly v roce 2019, že změnily účel 214 mešit, 58 jich bylo sloučeno a 37 nelegálních neregistrovaných náboženských míst bylo zrušeno. Ve městě Ťin-kej bylo podle čínských úřadů „dáno do pořádku více než 130 míst s islámskou architekturou“.
Imám z oblasti Ning-sia uvedl, že pokud jsou od sebe mešity vzdálené méně než dva a půl kilometru, musejí se sloučit. Podle něj jde o snahu počínšťovat muslimy.
Ředitelka HRW pro Čínu Maya Wangová uvedla, že „zavírání, ničení a měnění účelu mešit je součástí systematické snahy omezit vyznávání islámu“.
Úplně nejhorší situace je v ujgurském Sin-ťingu. Podle odhadu australského Institutu pro strategickou politiku byly od roku 2017 v této oblasti zničeny nebo poškozeny dvě třetiny z 16 000 mešit.
Čínská vláda kritiku odmítá: „Lidé ze všech etnických skupiny v Číně mají podle zákona plně zajištěnou svobodu vyznání. Čína stejně jako jiné země spravuje náboženské záležitosti v souladu se zákonem,“ řekl mluvčí kabinetu.
Dodal však, že země je odhodlána odmítat náboženský extremismus a bojovat s ním.