Hlavní obsah

Čína zařadila do výzbroje nová letadla včetně strojů pro radioelektronický boj

Peking

Čína ve středu zveřejnila záběry nových letadel zařazených do výzbroje. Kromě bojových letadel 5. generace kategorie stealth J-20 se na videu objevila hlavně nová verze bojového letounu J-16D Rudý orel, která je už ve službě. Tyto kopie ruského Suchoje Su-30MKK Čína využívá už delší dobu, ovšem nová verze je zaměřená na radioelektronický boj.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Čína zveřejnila promo video svého letounu J-16Video: Reuters

Článek

Klíčové je v označení právě písmeno D, které je první v anglickém přepisu slova elektronika - diànzǐ (Tien´c), upozornil web National Interest, který se věnuje obraně.

Stroj poprvé vzlétl 18. prosince 2015, o čemž informovala o tři dny později čínská média. Od klasické verze se liší novým větším radomem (anténním krytem), který zřejmě ukrývá pokročilejší a výkonnější radar. Už běžná verze J-16 přitom nese aktivně fázovaný radar typu AESA.

Na koncích křídel jsou namontované kužely s dalším vybavením pro elektronický boj a na trupu přibylo antén. Chybí naopak třicetimilimetrový kanón, což jasně ukazuje, že letoun není určen pro vzdušné souboje, ale pro detekci nepřátelských radarů a jejich rušení i pro navádění raket na ně.

Foto: Profimedia.cz

Čínský letoun J-16

Stroj tak odpovídá nadzvukovému americkému letounu EF-18G Growler, což je verze známého F/A-18 E/F Sper Hornetu určená pro radioelektronický boj. Oproti starším typům letadel této kategorie, jako byl EA-6E Intruder, je mnohem rychlejší a obratnější - zachoval si všechny letové vlastnosti víceúčelového bojového letounu.

Verze J-16D má dost závěsníků nejen pro různé rušící a naváděcí kontejnery, ale také pro podvěšení raketových protiradarových střel, jako je YJ-91 odvozená z ruské Ch-31P a LD-10 odvozené z protiletadlové rakety PL-12.

Související témata:

Výběr článků

Načítám