Článek
V prohlášení čínská správa uvedla, že informování stanice BBC World News o Číně „závažně porušovalo” směrnice včetně pravidla, že zprávy mají být „pravdivé a férové”, poškozovalo čínské národní zájmy a podrývalo národní jednotu. Televizní stanice proto podle prohlášení nesplňuje požadavky kladené na zahraniční televizní kanály vysílající v Číně a její žádost o licenci na další rok nebude přijata.
Anglickojazyčná stanice není v Číně ve většině balíčků televizních programů zahrnuta, je však dostupná v některých hotelích a rezidencích. Dva novináři agentury Reuters pobývající v Číně uvedli, že při přepnutí na příslušný kanál se nyní objevuje prázdná obrazovka.
Biden prvně hovořil s prezidentem Číny. Stěžoval si na její neférové chování
„Zklamalo nás, že se čínské úřady rozhodly vydat touto cestou,” uvedla mluvčí stanice BBC v prohlášení. „BBC je důvěryhodná globální zpravodajská rozhlasová a televizní společnost a zprávy ze světa podává férově, nestranně a nezaujatě,” podtrhla mluvčí.
Spor o reportáž o covidu
Čínské ministerstvo zahraničí minulý týden společnost BBC vyzvalo, aby se omluvila za to, jak informovala o epidemii covidu-19 v Číně. Ministerstvo poukázalo na reportáž z pátku 29. ledna, v níž BBC tvrdila, že čínské úřady používají k vymáhání protiepidemických opatření násilí. V reportáži britská stanice podle Pekingu použila archivní záběry z protiteroristického cvičení, čímž se dopustila zkreslení. BBC obvinění čínské diplomacie odmítla jako nepodložená a uvedla, že si stojí za svým „přesným a nestranným” pokrýváním událostí v Číně.
Peking své vyjádření z minulého týdne vydal krátce poté, co britský telekomunikační regulátor Ofcom odebral vysílací licenci čínské státní televizi CGTN. Regulátor došel k závěru, že televizi neprovozuje vydavatelská společnost, ale politické uskupení - v konkrétním případě čínská komunistická strana. To je podle britského regulátora nepřípustné, zakazuje to podle něj britský zákon o rozhlasovém a televizním vysílání.