Hlavní obsah

Čína vystřelila pět balistických raket do japonské výlučné ekonomické zóny

Tokio

Pět balistických raket čínské armády dopadlo do japonské výlučné ekonomické zóny, napsala japonská agentura Kjódó. Incident se stal během vojenského cvičení, které čínská armáda ve čtvrtek zahájila, včetně ostrých střeleb ve vodách a vzdušném prostoru obklopujícím Tchaj-wan.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Rakety vypuštěné čínskou armádou během cvičení.

Článek

„Něco takového se stalo poprvé,“ uvedl japonský ministr obrany Nobuo Kiši. Dodal, že Japonsko již podalo stížnost diplomatickou cestou.

„Jedná se o vážnou otázku týkající se bezpečnosti naší země a bezpečnosti lidí a důrazně odsuzujeme a protestujeme proti čínským akcím,“ sdělil Ken-Liang Mori, náměstek japonského ministra zahraničních věcí, čínskému velvyslanci v Japonsku. Současně vyzval k okamžitému zastavení vojenského výcviku.

Výlučná ekonomická zóna se rozkládá do 200 námořních mil, tedy 370 kilometrů od pobřeží.

Čína zahájila vojenské cvičení v blízkosti Tchaj-wanu, vypálila balistické rakety

Svět

Čína současně zrušila bilaterální jednání mezi čínským ministrem zahraničí Wang Iem a jeho japonským protějškem Jošimasou Hajašim. Schůzka se měla konat na okraj zasedání ministrů zahraničí Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v kambodžském Phnompenhu. Rozhodnutí čínská diplomacie zdůvodnila prohlášením šéfů diplomacie skupiny velkých světových ekonomik G7, které se týkalo Tchaj-wanu a návštěvy šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

Japonský ministr zahraničí Jošimasa Hajaši vyjádřil již dříve vážné znepokojení nad rozsáhlým čínským vojenským cvičením u Tchaj-wanu, které začalo ve čtvrtek ráno a potrvá do 7. srpna.

Zvýšená činnost čínské armády je reakcí na úterní návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu, který si Čína nárokuje.

Související témata:

Výběr článků

Načítám