Hlavní obsah

Čína u Tchaj-wanu nepořádá manévry, ale nacvičuje vylodění, varoval americký admirál

2:25
2:25

Poslechněte si tento článek

Nedávná čínská vojenská cvičení u Tchaj-wanu nebyla obyčejnými manévry, ale „zkouškou nuceného sjednocení“ ostrova s pevninskou lidovou Čínou. Řekl to ve čtvrtek americký admirál Sam Paparo, který stojí v čele amerického indopacifického velení.

Foto: Profimedia.cz

Čínská vojenská letadla při cvičení

Článek

Paparo varoval, že se čínská vláda vydala „nebezpečným směrem“. Admirál serveru Defense One vysvětlil proč: „Agresivní manévry kolem Tchaj-wanu nejsou cvičeními, jak je nazývají. Jsou to zkoušky. Jsou to zkoušky na násilné sjednocení Tchaj-wanu s pevninou.“

Čína vyslala za poslední měsíc nad Tchaj-wan několik špionážních balonů, válečných lodí a vojenských letadel. Nešlo o žádné osamocené aktivity, Čína podle amerického velitele svými „stále komplexnějšími operacemi ve více doménách demonstruje své jasné záměry a zlepšené schopnosti“.

„Vidíme jejich koordinaci ve všem, od společných hlídek bombardérů pronikajících do americké zóny (identifikace letadel) až po schopnosti ničení družic a pokročilé technologie ponorek, sahajících od dna až po oblohu,“ řekl admirál.

Americké vojenské lodě propluly Tchajwanskou úžinou. Čína se zlobí

Svět

Rozsah čínských manévrů roste

Když Paparo převzal v roce 2021 americké indopacifické velitelství, čínských letních manévrů se účastnila jedna brigáda. O rok později to bylo již šest brigád a v létě 2024 42 brigád, 150 lodí a 200 obojživelných vyloďovacích útočných člunů. Podle admirála nacvičovaly „překonání překážek a přechod k operacím v městském prostředí“.

Velitel varoval, že rostoucí počet cvičení a stoupající počet zapojených jednotek také mohou fungovat jako maskování, kdy by vyloďovací flotila mohla působit jen jako další uskupení mířící na cvičení. Zmínil, že k zamaskování skutečných záměrů by mohla Číně posloužit i umělá inteligence.

Paparo současně varoval, že americké zbraně stárnou, údržba vázne a zásoby munice klesají. Podle něj ale mají Američané stále převahu ve vesmíru a v kyberprostoru a lepší ponorky.

Čína o víkendu spustila další manévry kolem Tchaj-wanu

Svět

Výběr článků

Načítám