Článek
Podle Vystrčila je jasné, že Čína porušila ohledně Hongkongu slovo, protože nedodržela zásadu jedna země - dva systémy. „Je to věc, která není přijatelná, a musíme se v této věci za Hongkong postavit podobně, jako to udělaly třeba Velká Británie a další země,” řekl Vystrčil.
Dodal, že nechce situaci s Čínou eskalovat. V posledních dnech Vystrčil čelí tvrdé čínské kritice, že se jako předseda Senátu vydal na Tchaj-wan, který Čína považuje za součást svého území.
Česko ponese následky. Lid chce přerušení styků a sankce, píší v Pekingu
„Znovu opakuji, my jsme nejeli na Tchaj-wan, abychom se vůči někomu vymezovali,” poznamenal. Cílem je podle něj dosáhnout s Tchaj-wanem hospodářské, vědecko-výzkumné a vysokoškolské spolupráce. „Chceme, abychom mohli dělat, co my uznáme za vhodné a co my považujeme za výhodné,” podotkl.
„Chceme sdílet hodnoty s demokratickými zeměmi, které jsou ochotné s námi na základě rovnocenného přístupu a na základě rovného partnerství a také vzájemné výhodnosti spolupracovat a případně i obchodovat,” dodal.
Vystrčil překročil červenou čáru, varoval čínský ministr
K přijetí zásady „jedna země, dva systémy” se Čína zavázala, když v roce 1997 převzala správu nad Hongkongem od Británie. Princip velkoměstu zaručuje některé svobody, které v kontinentální Číně nejsou běžné, včetně autonomie v justici, legislativě a ekonomickém systému. Podle kritiků však Čína svobody Hongkongu omezuje, a to i novým bezpečnostním zákonem, který ve městě začal platit 30. června a proti kterému se vymezila řada zemí a institucí včetně EU, Spojených států a NATO.