Článek
Tisíce dalších lidí se ve středu v Hongkongu připojily k prodemokratickým protestům, uvedla BBC. Projev vůdce autonomie Leung Čchun-jinga u příležitosti 65. výročí vyhlášení Čínské lidové republiky pak přerušil pokřik demonstrantů.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Leung ale zároveň vyzval protestující, aby podpořili volební reformy navrhované Pekingem. To demonstranti odmítají a vůdce studentských protestů Lester Shum pohrozil, že obsadí vládní budovy, pokud Leung neodstoupí. Podle jeho slov „není prostor pro dialog“, poté, co Leung nařídil policii o víkendu použít k rozehnání protestů slzný plyn.
Shum na pondělní tiskové konferenci prohlásil, že studentští vůdci by přivítali možnost jednat s představitelem čínské centrální vlády. Mluvit s předsedou výkonné rady Leungem ale odmítají. Demonstranti tak stupňují tlak na místní vládu nakloněnou Pekingu a domáhají se plně demokratických voleb.
Demonstranti zastavili běžný provoz ve velkých částech asijského finančního centra, zavřeny zůstaly obchody i banky. Odhodlání protestujících neoslabila v noci na středu ani silná bouřka, ráno se město již probudilo do slunného dne.
Policie vyčkává
Předáci protestního hnutí vzhledem k obavám z možných provokací vyzvali účastníky protestů, aby ve středu ráno nikterak nenarušovali slavnostní vztyčení vlajky na přístavním nábřeží. Ceremoniál pak skutečně proběhl v klidu, i když část studentů dávala při hraní státní hymny hlasitě najevo svou nevoli.
Mnozí obyvatelé Hongkongu se obávali, že před dnešními oslavami čínského státního svátku se policie pokusí demonstranty rozehnat násilím. Tyto obavy se ale podle agentury Reuters ukázaly jako nepodložené.
Demonstrace, jež minulý týden zburcovali studenti a jejichž účastníci obsadili důležité části města, mají za cíl dát důrazně najevo nespokojenost s rozhodnutím Pekingu předem vybrat kandidáty a omezit jejich počet ve volbách vedení Hongkongu v roce 2017.
Hongkong zažívá nejvážnější nepokoje od roku 1997, kdy se vrátil pod čínskou správu. O víkendu policie proti demonstrantům tvrdě zasáhla s použitím slzného plynu a pepřového spreje a někde přišly ke slovu i obušky. Zatčeno bylo takřka 150 protestujících a desítky lidí utrpěly zranění. Od roku 2005 to bylo poprvé, co pořádkové síly použily slzný plyn.