Článek
Západní státy se domnívají, že Čína by měla tlačit tamní režimy k demokracii a efektivnější ochraně lidských práv. Číňané chtějí africké nerostné bohatství, protože ho potřebují pro udržení svého obrovského hospodářského růstu. A africkým zemím, které od Pekingu neslyší stížnosti na korupci a porušování lidských práv, se obchodní spolupráce s Čínou také vesměs zamlouvá.
Vzájemný obchod Číny a Afriky tak za minulý rok dosáhl podle agentury Reuters 55 miliard dolarů (přes bilión Kč), což představuje navýšení o 40 procent oproti roku 2005. Peking se tím stal třetím největším obchodním partnerem afrického kontinentu po USA a Francii. A nárůst se dá očekávat i do budoucnosti.
Politicky nejkontroverznější zastávkou na prezidentově cestě po osmi afrických zemích - Kamerunu, Libérii, Zambii, Súdánu, Namibii, Jihoafrické republice, Mozambiku a Seychelách - byla kvůli násilím zmítanému dárfúrskému regionu návštěva Súdánu. Mezinárodní společenství doufalo, že Chu přiměje prezidenta Umara Bašíra k souhlasu se vstupem mírových sil OSN do Dárfúru. To totiž súdánská strana zatím odmítá.
Čína však již v minulosti sklidila kritiku západního světa právě za to, že v Radě bezpečnosti OSN blokovala sankce proti Súdánu, kde si ozbrojený konflikt v posledních letech vyžádal na 200 000 lidských životů. Tentokrát Chu při jednání s Bašírem dárfúrskou krizi sice zmínil, podle pozorovatelů však žádný významnější tlak na Súdán nevyvinul. "Čína se nevměšuje do vnitřních záležitostí jiných států," komentoval čínský postoj Chu.
Růst vlivu Číny v Africe vyvolává obavy USA
Spojené státy americké v reakci na rostoucí angažovanost Číny v Africe oznámilo reorganizaci operačního systému svých vojsk na africkém kontinentě. [celá zpráva] Pentagon chce v Africe zřídit nové velitelství, které by mělo efektivněji koordinovat veškeré armádní operace na kontinentě. Americké síly v Africe až dosud koordinovala společně dvě velitelství, ústřední a evropské.
Novou strategii v Africe oznámil tento týden americký ministr obrany Robert Gates. "Nové velitelství nám umožní mnohem efektivnější a jednotnější postup v zajišťování bezpečnosti, vytváření spolupráce, podpoře obrany nevojenských misí a, v případě uskutečňování, vojenských operací," řekl Gates. S jeho plánem souhlasí i prezident George Bush.