Článek
Čína v současnosti patří mezi země s nejnižším důchodovým věkem na světě. Jeho postupné zvýšení schválili v pátek tamní zákonodárci, přičemž započne 1. ledna 2025 a potrvá 15 let. Lidé budou mít možnost odchod do důchodu ještě o tři roky posunout, ale předčasný nástup do penze možný nebude, informuje na základě zpráv čínských médií BBC.
Od roku 2030 se pak zvýší povinný příspěvek zaměstnanců do systému sociálního zabezpečení. Od roku 2039 bude muset zaměstnanec do tohoto systému přispívat alespoň 20 let, aby měl na penzi nárok.
Již v roce 2019 státem provozovaná Čínská akademie sociálních věd varovala, že hlavnímu státnímu penzijnímu fondu dojdou peníze do roku 2035. Tento odhad navíc předcházel pandemii covidu-19, jež čínskou ekonomiku velmi silně zasáhla.
Reuters: EU se chystá snížit cla na elektromobily z Číny
Podle čínských médií byl plán zvýšení důchodového věku založen na „rozsáhlém zhodnocení průměrné délky života, zdravotních podmínek, struktury populace, úrovně vzdělání a zásob pracovní síly v Číně“. Přesto rozhodnutí čínských zákonodárců na sociálních sítích sklidilo vlnu skepticismu a nevole.
„Za deset let vydají další zákon a do důchodu nás pustí až v osmdesáti,“ zněl jeden z příspěvků. „Pěkně mizerný rok! Pracující středního věku čelí snížení platu a zvýšení důchodového věku. Nezaměstnaní čím dál tím obtížněji hledají práci,“ zhodnotil situaci v Číně další.
Pozitivnější z komentátorů tento krok čínských orgánů prý očekávali a dávají ho do kontextu s Evropou. „Muži ve většině evropských zemí jdou do důchodu v 65 nebo v 67 letech, zatímco ženy jdou do důchodu v 60. To bude trendem i v naší zemi,“ uvedl jeden z nich.
Čínská populace se loni již druhým rokem v řadě zmenšila. Porodnost klesá, zatímco průměrná délka života se dle čínských úřadů zvýšila na 78,2 roku. Zpomalující ekonomika, snížení vládních benefitů a desetiletí politiky jednoho dítěte v Číně vytvořily rostoucí demografickou krizi.
Během příštích deseti let v Číně do penze nastoupí přibližně 300 milionů lidí. Jde o jednoznačně nejpočetnější věkovou skupinu čínské populace, jež se počtem téměř vyrovná celé populaci Spojených států.